Marko Feingoldot 1938-ban tartóztatták le Prágában, kitoloncolták Lengyelországba, ahonnan hamis iratokkal tért vissza. 1939-ben ismét letartóztatták és deportálták.
Négy lágert járt végig: Auschwitzot, Neuengammét, Dachaut és Buchenwaldot, ahol 1945-ben felszabadították. 32 éves volt és 40 kiló. Feingold szabadulása után kereskedelmi ügynökként volt olasz internáltaknak álcázott zsidókat vitt át a Brenner-hágón, majd annak lezárása után a Taurin keresztül Alto Adigébe, azaz olasz Dél-Tirolba, ahonnan el tudtak jutni Palesztínába. 1947 nyaráig legalább 5500 embert, köztük nőket, gyerekeket vezetett át a szabadság ösvényén.
Az 1913-ban az Osztrák-Magyar Monarchiában született Marko Feingold május 28-án töltötte be 106. életévét. „Még itt vagyok, túléltem az akkori bűnösök és felelősök többségét” – mondja egy nemrég megjelent interjú-kötetben.
Alexandre Foderl Schmid újságírónő és Konrad Rufus Müller fotós a holokauszt 25 legidősebb túlélőjének szentelte a kötetet, amely a személyes és kollektív emlékezet fontos dokumentuma.
„Idő előtt el akartak küldeni a másvilágra, és gyakorlatilag eltemettem Hitler minden cinkosát. Egyik táborból a másikba hurcolva elvesztettem a testvéremet, akivel gyerekként bejártam Olaszországot”- meséli.
Feingold később Salzburgban telepedett le, ruhaüzletet nyitott. Amikor felszabadították, a szövetségesek visszaadták neki azt a ruhát, ami rajta volt, amikor letartóztatták. „Megőrizték tökéletes állapotban. Ez az előnye egy hatékony adminisztrációnak” – mondta Feingold,aki nem vesztette el humorérzékét, és ez bizonyára segítette a túlélésben. Erről tanúskodik a válasz is, amelyet Salzburg érsekének adott. Monsignor Franz Lackner azt szerette volna megtudni, mi a titka hosszú életének. „Tegyen úgy, mint én –felelte –vegyen feleségül fiatal nőt!” Feingold asszonya ugyanis 35 évvel fiatalabb férjénél, de az on-line fotón ő sem néz ki rosszul matuzsálemi kora ellenére.
Marko Feingold nem gyakorló hívőnek nevezi magát. Iskolákban, különböző rendezvényeken mesél hallgatóinak a borzalmakról, amelyeket átélt. Odafigyel a politikára, különösen arra, ami Olaszországban történik, mert ezt az országot jól ismeri.
„A választók egyre kevesebb problémát csinálnak abból, hogy jobbra szavazzanak, talán mert a régi pártok nem adnak választ az igazi problémákra, mint a munkanélküliség, az alacsony bér, az adók, a korrupció. A populisták biztonságot ígérnek, de csak a jövő mutatja meg, hogy teljesítik-e. Az a benyomásom, hogy a politikusok nem vesznek komolyan bennünket. Senki sem akar igazán szembenézni a problémákkal. Mindig emelkedik a hang és félő, hogy előbb-utóbb a falhoz csapódunk.”
Feingold ma valószínűleg a legidősebb holokauszt-túlélő Európában, de a rekord a lengyelországi Israel Kristalé, aki 2017-ben 114 korában halt meg. Ő volt az egész világ legidősebb embere is, és egyike a mindenkori 10 legidősebbnek is. Lehet, hogy az immunrendszerüket a sok megpróbáltatás edzette meg.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.