Kr.e. 218-ban történt, római időszámítás szerint 536-ban. Hannibál pun hadvezér ebben az évben jelt át az Alpokon, hogy megtámadja Rómát és ezzel kezdetét vette a második pun háború.
Az első pun háborúban Karthagó és Róma a nyugati Mediterraneum birtoklásáért harcolt. Róma győzött, övé lett Szicília, Szardínia, Korzika, és véget vetett Karthagó tengeri fölényének. Ez utóbbi azonban Hispánia meghódításával visszanyerte erejét és Hannibál revansra készült. Ezzel került bele a történelembe és a legendába.
Az út a Pireneusok és az Alpok között tele volt szövetségkötésekkel, csapdákkal, árulásokkal, gall törzsek elleni harcokkal. Az Alpokban Hannibál elvesztette serege felét. És bár Itáliában több győzelmet is aratott, végül mégis veszített, mert nem sikerült Róma elleni összefogásra bírnia a félsziget népeit.
Az egész történetben volt egy mellékes elem, amely azonban felgyújtotta a képzeletet, és amelyről különböző elméletek születtek, számos kérdésfelvetéssel: mindenekelőtt az, hogy voltak-e Hannibálnak elefántjai és honnan származtak?
Az elefántoknak nem a harci erejük számított, hanem a pánik, amelyet az ellenségből kiváltottak. A karthagóiak rendszeresen felhasználták őket és Hannibál természetszerűen felszerelte velük hadseregét. A korabeli leírások szerint három tucatnyi elefánt kelt át katonáival az Alpokon. Jól fel tudták őket használni a trebiai csatában, de utána állítólag többségük elpusztult. Vita folyik arról, hogy a könnyen háziasítható indiaiak, vagy az afrikaiak lehettek-e, de egy ázsiai biztosan volt közöttük: Surus, amely azoknak az elefántoknak volt az utóda, amelyeket Ptolemaiosz, Nagy Sándor helytartója vitt Egyiptomba. Surus a legenda szerint Hannibál kedvence volt és a hadjáratban részt vett ormányosok közül az utolsó túlélő.
A történészek még mindig nem tudják eldönteni, hogy milyen útvonalon ment át a karthagói hadsereg az Alpokon. Azt gondolják, hogy Hannibál a legmagasabb hágót választotta. A nagy római történetíró, Titus Livius egy kevesek által járt útról szólt, mivel azonban két évszázaddal az események után élt, csak más történészekre hivatkozott. A görög Polübiosz például Hannibál kortársa volt, és jelen volt Karthagó ostrománál is.
Segíthet-e a régészet? Ekkora hadseregnek nyomokat kellett volna hagynia, elhagyott felszereléseket, sírokat. Hannibál az átkelés során mintegy 20 ezer embert veszített. Valamit csak őriznek belőlük a hegyek.
Patrick Hunt régész-történész, a Stanford egyetem tanára kitűnő Hannibál-életrajzában félresöpri ezeket a reményeket. Véleménye szerint a pun hadsereg nem hagyott maga után semmit. Aki meghalt út közben, azt azonnal levetkőztették, mert a rettenetes hidegben a túlélőknek minden ruházatra szükségük volt. A halottakat nem temették el, a sziklás, fagyott talajban nehéz lett volt, és a farkasok vélhetően még a csontjaikat is felfalták.
A történelem tudósai és szerelmesei azonban adják fel. Egy sor hágó felmerült már lehetőségként, a Nagy- és a Kis Szent Bernát, Szent-Gotthárd és a Mont Cenis is. Bill Mahoney, a torontói York egyetem földrajz-professzora 2004 óta járja végig Hannibál feltételezett útvonalait. A Traversette hágón egy különös területre figyelt fel. Alaposan megvizsgálva egy 40 cm átmérőjű réteget, úgy látta, hogy a talaj állapota olyan, mint amikor egy sor súlyos test halad át rajta. Megvizsgálva a mintákat, ő és csapata olyan mikrobákat, polleneket fedeztek fel, amelyek azt bizonyították, hogy lovak jártak arra. Találtak olyan féregtojást is, amely csak lovakban él, valamint tekintélyes mennyiségű lóürülék-maradványt, amely a datálásban is megfelelt a karthagóiak átkelésének évével.
Dr. Chris Allen, a belfasti Queen’s egyetem tanára megerősítette, hogy a vizsgált réteget emberek és állatok ezreinek mozgása produkálta, és a lóürülékben talált mikrobáknak több mint 70%-a a klasztridiák családjához tartozik. Ezek a talajban évezredeken keresztül fennmaradnak.
Az Archaeometry című szaklapban megjelent tanulmány nem győzte meg Patrick Huntot, mivel, mint mondja, a Traversette nem felel meg Polübiosz leírásainak. Hannibál átkelésének részleteiről tehát további viták várhatók.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.