Januárban jelent meg J. Randy Taraborell Jackie, Janet és Lee című könyve, amely a néhai First Lady, Jacqueline Bouvier Kennedy/Onassis és húga, Lee Radzwill viharos kapcsolatáról szól, valamint arról, hogy Jackie-nek hogyan sikerült elvetetnie magát Aristoteles Onassissal, a húga szeretőjével.
Az egyik egy elnökhöz, a másik egy herceghez ment feleségül. Ez nem meglepő, mert a pénz és a hatalom bővületében nevelték fel őket.
A Bouvier lányok gazdag családban nőttek fel East Hamptonban és Manhattanben. Jackie 1929. július 23-án született, Lee 1933. március 3-án. (Janet az édesanyjuk volt). Nagyon különböztek egymástól, Jackie-nek határozott elképzelése volt a jövőjéről, úgy gondolta, hogy fontos személyiséggé válik – mesélte róla féltestvére, Jamie, aki Janetnek Hugh Dudley Auchinloss-szal kötött második házasságából született. A húga csodálta őt és meghajolt az akarata előtt, majd ádáz versengés alakult ki közöttük. Győztesnek azt tekintették, akinek sikerül gazdag férfival elvetetnie magát. Ezt a szellemet Janet ültette beléjük. Olyan iskolákba járata a lányait, ahol nemcsak előkelő viselkedést tanítottak nekik, hanem ellenőrizték kapcsolataikat is.
Lee mintatanuló lett és nővére tanácsára fogyókúrázott, de ez az anorexiáig fajult. Jakcie a szentimentális könyvekért rajongott, ezért anyja aggódott a jövője miatt.
Truman Capote nemes egyszerűséggel „gésáknak” nevezte őket. Hódításra születtek, kitűnően tudtak teát főzni, virágcsokrot összeállítani. Anyjuk szépen öltöztette őket. Megvolt tehát minden kellék a gazdag házassághoz.
Jackie 1952-ben kész volt feleségül menni egy tőzsdealkuszhoz, de amikor megtudta, hogy jövendőbelijének csak évi 17 ezer dollár a jövedelme, szakított vele. Lee ideiglenesen lefőzte, mert 1953-ban házasságot kötött egy kiadó örökösével, Michael Canfielddel. Néhány hónap múlva azonban Jackie férjhez megy egy massachusetts-i szenátorhoz, aki 7 évvel később az Egyesült Államok 35. elnöke lesz.
JFK félrelépései már akkor sem maradnak titokban, de Jackie abban reménykedik, hogy születendő gyermek rendbehozza életüket. Ám a kicsi meghal, és Kennedy, aki éppen egy hajóúton van, a hírre még csak haza sem tér. Jackie ekkor a válást fontolgatta, de húga lebeszélte róla. Ösztöne kitűnően működött, mert Kennedyt egy év múlva elnökké választották.
Lee azonban saját magának más utat választott. 1959-ben elvált és feleségül ment Stanislaw Albrecht Radziwil lengyel herceghez. Két gyermekük született: Anthony és Anna Christina. Ezzel revansot vett, hercegnő lett, de nem elégedett meg ezzel. Azon gondolkodott, hogy miként tudna a továbbiakban rivalizálni nővérével. A hírnevet keresve a színpaddal, a filmmel próbálkozott. A 60-as években játszott néhány filmben, de kevés sikerrel. A következő évtizedben belső dekorátorként dolgozott, de hírnevet csak Jackie-n keresztül kapott. 1962-ben elkísérte az elnöki párt hivatalos látogatásra Pakisztánba és Indiába. És még ugyanebben az évben viszonyt kezdett Aristoteles Onassissal, aki ugyanúgy, mint a Bouvier-lányok, azt gondolja, hogy a pénz nemcsak luxus, hanem hatalom is. Onassis házasságot ígért neki, de az idillnek vége szakadt, amikor 1963 augusztusában meghalt Jackie fia, Patrick. Lee ekkor meghívta nővérét Onassis jachtjára, hogy egy kicsit magához térjen és a hajó gazdája nagy figyelmet szentelt neki.
Öt héttel Jackie hazatérése után Kennedyt meggyilkolták Dallasban. Az özvegy ekkor New York-ba költözött gyermekeivel. Férje halála után mély depresszióba esett, ívott, öngyilkossággal fenyegetőzött. Lee arra kérte Onassist, hogy foglalkozzon vele, amikor Manhattanben tartózkodik.
Abban az időben Jackie Jack Warnecke építészhez vonzódott, aki megtervezte Kennedy sírját. Már arra is gondoltak, hogy összeházasodnak, amikor Jack bevallotta, hogy nehéz helyzetbe került, rengeteg adóssága van. Jackie természetesen azonnal szakított vele. De ott volt Onassis, aki szeretője kérésére valóban sokan foglalkozott vele, és 1967-ben meghívta Görögországba, Scorpios szigetére. Lee dührohamot kapott, akkor pedig különösen, amikor Jackie egy évvel később férjhez ment Onassishoz. A görög hajómágnás hét évvel később meghalt és 25,5 millió dolláros vagyont hagyott rá. Jackie ezután úgy döntött, hogy beáll dolgozni egy könyvkiadóhoz és a szerelmet is megtalálta Maurice Tempelsman gyémántkereskedő karjaiban.
Lee 1974-ben elvált lengyel hercegétől, 14 évvel később a neves hollywoodi rendező, Herbert Ross felesége lett.
Jackie 1993-ban tudta meg, hogy limfómában szenved. 1994. május 19-én halt meg. Gyerekei fejenként egymillió dollárt örököltek. Húgára semmit sem hagyott. Végrendeletében azt írta, hogy azért, mert „már életében mindent odaadott neki”.
Lee-nek, aki március elején volt 85 éves, azért jutott egy érdekes halhatatlanság. Truman Capote róla mintázta Holly Golightly alakját az Álom luxuskivitelben című regényében, amelyből világsikerű film lett Audrey Hepburnnel a főszerepben.
(A fotón jobbról Jackie, Janet és Lee...)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.