450 évvel ezelőtt halt meg Nostradamus, a világtörténelem egyik leghíresebb és legvitatottabb jövendőmondója. Az ezredforduló körül valóságos kultusza lett próféciáinak, majd a 2011. szeptember 11-i amerikai terrortámadások után sokan kiolvasni vélték egyik négysorosából (6. könyv, 97. vers) e szörnyű katasztrófának előrelátását. Ma már kevesen ismerik Nostradamus orvosi és patikusi munkásságát, pedig ez volt egykor a fő foglalkozása. Olaszországban most jelentettek meg egy különleges könyvet, amelyben összegyűjtötték a szépségápolásról és az édességekről szóló írásait.
„Halott, az ágy és az íróasztal között” – Michel de Nostredam e szavakkal jósolta meg saját halálát, ami be is teljesült. Így találták rá ugyanis 1566. július 2-én Provence-ban, salon-i házában. Leterítette a köszvény, amely élete utolsó éveiben súlyos vízkórrá fajult. Fő művének a Centuries et profécies (Centúriák és proféciák) című könyvét tartják, annak 975 négysoros versével, amelyekben 3797-re jósolja meg a világvégét. Pedig korának kiváló tudósa, humanistája volt, rendkívül szerteágazó érdeklődéssel. 1556-ban jelent meg a most újra felfedezett könyve, a Fardements et confitures (Szépségápolók és lekvárok), egy esztétikai és gasztronómiai recepttár, amely a reneszánsz életről és társadalomról fest képet.
„Nostradamus elsősorban ezzel a könyvével akarta magát elfogadtatni a korabeli értelmiség körében, és nem utolsó sorban a királyi udvarban, ahol a szépségápoló szerek és az édességek nagy divatban voltak. Mégis csillagász és jós tevékenységével tudott Medici Katalin, Franciaország királynéja kegyeibe férkőznie, aki tanácsadójává emelte. Ne feledjük, hogy akkoriban az asztrológia az egyik legfontosabb egyetemi tantárgy volt” – nyilatkozta Pino Di Branco kutató, az olasz kiadás kurátora.
E kozmetikai cikkek jellemzője, hogy a lelki és testi egészséget, a megjelenés szépítését, a személyiség erősítik, közösségi befogadását szolgálják. Leheletfrissítő, púder, hajfesték, szappan, fogkrém szerepel a kínálatában. A lekvárok közül ma is sikert aratnának a meggyből, citromból, gyömbérből készültek. Az utóbbi javasolja a nemes hölgyeknek kis családi címerek formájában felszabdalni és úgy tenni zsenatinba. Két recept között a szerző életrajzi részletekkel is szolgál és felelevenít néhány olyan drámai eseményt, mint az 1546-os Aix-en-Provence-i pestisjárvány, amely ellen a körülményekhez képest elég eredményesen tevékenykedett orvosként. Nostradamus – korát évszázadokkal megelőzve – megérezte a higiénia fontosságát, javasolta az utcák tisztán tartását, a fertőző betegek elkülönítésével elérte, hogy a járvány ne terjedjen tovább. Az általa kreált „rózsaszín pirulával” még egy bíboros életét is megmentette, amely tovább növelte elismertségét. Most e munkásságának szolgáltat igazságot az olasz kiadó.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.