GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szupersztárok arcképe kölyökkutya korukból: U2: War (1983)

War

Négy dublini kölyök a punk-hullámtól belelkesülve zenélésre vetemedett a 70-es évek vége felé. Kezdetben örültek annak, hogy ha nem zavarják őket le a színpadról, tíz évvel később viszont már ugyanazon a héten kaptak címlapot a Time magazinban és a Newsweekben. Mi azonban azt a pillanatot ragadjuk meg a U2 életében, amikor már kezdhették elhinni, hogy van jövőjük a rock-történetben. Számukra ez a pillanat a War című lemezükkel jött el 1983-ban.

Mint Bono Vox (Paul Hewson), a csúcsosfejű, ezért többnyire kalapot hordó The Edge (Dave Evans), Adam Clayton és Larry Mullen jr. később bevallották, a kamaszok hallatlan önbizalmával vágtak bele a muzsikálásba, állítólag különösen a basszeros Claytonnak volt nagy arca. Pedig nem voltak virtuózok – igaz, a „korszellem” nem is követelte meg ezt – mi több, Bonóra csupán azért bízták rá a frontemberi szerepet, mert „jó fazon” volt, holott énekelni szinte egyáltalán nem tudott. Ellenben jó ómen volt a névválasztás: a U2-ügy 1960. májusában borzolta fel a világ amúgy is pattanásig feszült hidegháborús idegeit, amikor az e néven ismert amerikai kémrepülő Szovjetunió feletti lelövése meghiúsította a Párizsba tervezett Kennedy-Hruscsov csúcstalálkozót. Húsz évvel később Washington és Moszkva viszonya ismét fagyosra fordult. És mit ad a jóisten: Bono éppen 1960. május 10-én jött a világra. Művésznév-keresztanyja mindenesetre egy hangyányit békésebb: egy nagyothalló készülékeket árusító dublini bolt cégtáblájáról leste el.

De a U2, angolul kiejtve azt is jelenti: „Te is” (You too). Te is ember vagy, Rád is szükség van, Te is felelősséggel tartozol felebarátodért, Te is tehetsz hozzá valamit a Nagy Műhöz…

Paul McGuinness menedzsernek azonban valamiért mégis „bejött” ez a csörömpölő négyesfogat és némi csiszolgatás után lemezhez juttatta őket. Első két albumuk, a Boy (1980) és a „keresztény” hangvételű October (1981) még csupán a helyi és brit szíveket dobogtatta meg, de az a bizonyos közmondásos harmadik lemez, a War már magasabb osztályba repítette a csapatot.

Háború – aligha lehetett volna alkalmasabb pillanatot találni egy ilyen című lemez megjelentetésére (bár sajnos állandó aktualitásról van szó, hiszen tudjuk: a II. világháború óta nem volt egyetlen perc az emberiség történetében, amikor ne szóltak volna valahol fegyverek a Földön). 1982-ben harcolt a Falkland-szigetekért Nagy-Britannia és Argentína, ekkor történt a mészárlás a Szabra és Satilla libanoni palesztin menekülttáborokban, már harmadik éve folyt az esztelen iraki-iráni háború, negyedik éve folyt az öldöklés Afganisztánban és ki tudja, mióta Etiópia és Eritrea között, amely csak súlyosbította a kelet-afrikai éhínséget. Nem volt béke Angolában, Szudánban, az indonéziai Acehben, és Kambodzsában is még tartották magukat a népírtó „vörös khmerek” utóvéd-harcosai. Közben a nicaraguai sandinista kormányt az amerikaiak által pénzelt „kontrák” tartották sakkban, Salvadorban polgárháború dúlt, Észak-Írországban katolikusok és protestánsok harcoltak egymás ellen a terror eszközével, Lengyelországban hadiállapot uralkodott, miközben a két szuperhatalom ismét próbálta egymást becsapni Európa rovására a közepes hatótávolságú nukleáris rakétákkal és a másodosztályú western-színészből lett amerikai elnök, Ronald Reagan „csillagháborúval” fenyegette a Szovjetuniót, mint „a Gonosz Birodalmát”. És 1983 sem ígérkezett jobbnak, elég, ha visszaemlékszünk a libanoni amerikai nagykövetség felrobbantására, vagy a KAL 007 dél-koreai repülőgépnek ismét a Szovjetunió feletti lelövésére, amely, sokkal inkább, mint hajdan a U2-ügy, az atomháború szélére sodorta a világot...”Itt az idő, hogy túllépjünk a „lenyalt” zenéken, amelyet John Lennon helyesen olyan „tapétának” nevezett, amelynek árnyékában nyugodtan megreggelizhetünk. A zene lehetőségei óriásiak. Nézzétek meg, mi történt Vietnammal: a zene megváltoztatta egy nemzedék magatartását a háborúval szemben” – nyilatkozta Bono a War megjelenése után.

A lemezborító az első album tasakjának, a Boy-nak továbbvitele. Ugyanazt a kisfiút, Peter Rowant látjuk a fekete-fehér képen, csak néhány évvel idősebben, tarkóra tett kézzel – ahogyan a foglyokat szokás kiállítani.

Nem is kezdődhetne mással az album, mint a Sunday, Bloody, Sunday-jal, amely azóta is a U2-hívek egyik kedvence. A dal az akkor még végeláthatatlannak tűnő észak-ír válságról szól, egy 11 évvel korábbi vérengzésnek állít emléket, amelyről annak idején John Lennon és Yoko Ono írt dalt – ugyanezen a címen. Itt már teljes fegyverzetben áll elénk a U2 igazi hangja: The Edge ritmikus gitárcsengése, Bono „fuldokló” éneke – bár később még érlelődött ez a Peter Gabriel és Jim Morrison között félúton lévő stílus – és az erőteljes, mégsem tolakodó ritmusszekció. Másik U2-klasszikus a New Year’s Day, amely a megjövendölt „aranykoron” ironizál: „aranykor” az, amelyben a háborúk oka az arany…Legalább ennyire reménytelen hangvételű a nyugtalanító dobokkal felerősített The Refugee, az Amerikába vágyó, hontalanná vált lányról, míg a Two Hearts Beat As One valóságos ámokfutást végez, bár a Seconds-ban sincsen sokkal kisebb kakofónia. A Surrendernek van valami különös, áhitatos atmoszférája, amelyet jól egészít ki a záró 40., amelynek kezdő sorát Bono a 40. zsoltárból vette. Énekesünknél ez nem meglepő cselekedet, több tucatra tehető azoknak a U2-daloknak a száma, amelyekben bibliai idézetek, vagy utalások vannak. Ha csak a Warnál maradunk: a Sunday Bloody Sunday-ban Máté evangéliuma, a Zsoltárok könyve és János jelenései szolgáltak forrásul, a Surrenderben Szent Lukácsot idézi, míg a Two Hearts-ban Pál apostolnak a korinthusbéliekhez írt első levelének sorai rock-osodtak. Bono e szokását egészen napjainkig megtartotta, sőt, 1999-ben egy dublini zsoltároskönyv új kiadásához még előszót is írt.

A War number one lett Írországban és Nagy-Britanniában, míg az Egyesült Államokban is bekerült a Top Twenty-ben. Két év múlva a Live Aid-fellépéssel már az egész világon megismerték a U2-t, majd újabb két év elteltével, a The Joshua Tree című, minden létező díjat elnyerő albummal már szupersztároknak nevezhették magukat. 1990-ben még eltemették Európa kettéosztottságát (Achtung, Baby) koncertjeiken sok-sok kellék-Trabanttal, majd hamarosan törés állt be zenéjükben – sikerükben nem – de egy évtizedes tévelygés után a régi rajongók örömére visszatértek eredeti útjukra.

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr188113518

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) Élet (2) élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) Kollázs (6) kollázs (13) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) purim (1) Purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szocio (60) szoció (3) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) SZűrtreáll (2) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) történelem (72) Történelem (5) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) tudomány (12) Tudomány (1) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása