GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szűrtreáll 76.

Spanyol tolmácsnak jelentkezem, bár inkább csak olvasok ezen a nyelven. Mégis mindenki végtelen türelemmel viseltetik irántam, mert látják lelkesedésemet és igyekezetemet.

Irodalom-órát látogatok szakfelügyelőként és miután kiderül, hogy senki nem tudja kívülről A wales-i bárdokat, elmondom fejből mind a 32 versszakot. Az egész osztály ledöbben, mire én megtanítom nekik rappelve, és csodák csodája, mindenkinek azonnal belemegy a fejébe.

MÍG-21 néven kínálnak energia-szeletet. Tessék mondani, nukleáris töltet is van benne?

Rám hajt egy öregúr a bevásárló kocsijával a nagyáruházban. „Bocsánat, de lendületben voltam” – szabadkozik. Addig jó, feleltem neki.

A francia utcabálon egy idős házaspár perdül először táncra. Ránézésre is túl vannak a hetvenen. Mégis remekül ropják a rock and rollt, a férfi mindenféle huncut, vidám figurákat csinál, a nő tökéletesen ringatja csípőjét, majd egy lassúnál szépen, szerelmesen összefonódva táncolnak tovább. Két ázsiai kislányt annyira megihletnek, hogy a következő dalban már együtt ráznak. Így érdemes megöregedni. Vajon ilyenek leszünk-e mi is 10 év múlva?

Ugyanezen az utcabálon az egyik fellépő repertoárjában megfért egymással a Viaszbaba, a Voulez-vous danser, a Tibi, Te bitangó és a Bella Ciao. Senki nem döbbent meg és senki nem háborodott fel.

Életem gyümölcsért küld le a piacra, de én útba ejtem a közelben nyílt mozimúzeumot, és a Jó, a Rossz és a Csúf névtelen sírjában találok egy gyönyörű arany nyakéket. Sem az őrök, sem a látogatók nem veszik észre, hogy elemelem. Így érkezem meg a piacra, ahol felvásárolom az összes létező déli gyümölcsöt, és a végén még fizetnem sem kell.

„A távmunka elvégzéséhez szükséges tudást, díjmentes megtanulható” – olvasom egy internetes álláshirdetésben. Pedig ezt látszólag nem is az egymillió eurós nyereményt, vagy pedig egy afrikai diktátor vagyonát unokahúgán keresztül felajánló írta.

Életem tornaedzésének vezénylője minden bizonnyal az én egykori kiképző tisztem reinkarnációja. Senki mástól nem hallottam még úgy kettőzni a kettőzetlen mássalhangzókat szó közben, mint tőle.

Reggel a posta mellett. Tagbaszakadt biztonsági ember ütlegel egy nála kisebb, rendesen öltözött hátizsákos férfit „büdös patkány” kiáltásokkal, még a kezét is hátra csavarja. „Én itt dolgozom” – próbálkozik az áldozat. „Tudod, hol dolgozol te….” – hangzik a válasz. Néhány méterrel odébb féltucat kiskamasz nézi a jelenetet, és szurkolnak, mintha csak egy akciófilmet látnának.

Megpályázok egy állást egy gyermekvédelmi intézetnél, de mire odajutnék az állásinterjúra, valaki megvádol, hogy pedofil vagyok. Átvillan az agyamon, hogy egyszer egy ismerős hölgy hétéves kislánya kért tőlem jóéjt-puszit, majd minden külön értesítés helyett igazi, felnőtt csókba merült velem. De azt sem én akartam, és nem is tudott róla senki. Közben odakint kitör a vihar és felébredek.

Életemmel Bécsbe kell mennünk egy neves klinikára. Kimegyünk a Déli pályaudvarra, Életem elmegy megnézni, hogy mikor és honnan indul a vonat, és nekem adja a telefonját, hogy addig hívjam fel a bécsi főorvost. Fel is hívom, megbeszélek vele mindent, Életem azonban nem jön. Órákig várok, el nem mozdulok a helyről, ahol elváltunk, lassan kiürül a pályaudvar és de ő sehol. És még a telefonja is nálam van. Mielőbb végleg kétségbeesnék, megszólal a reggeli vekker.

A korlátlan fogyasztású étteremben bohóc formáz állatokat lufikból. Minden harmadik eldurran. A délelőtti buszon tompa dörrenés rázza fel a melegtől kómás utasokat. Lehet, hogy durrdefekt, lehet, hogy csak eltaposott a busz egy nagyobb lufit, de lehet, hogy már itt vannak köztünk a terroristák. A kocsi hátuljában pergő nyelvű spanyolok, a középső ajtónál szelíd arcú, csendes néger fiatalember. Ezúttal csak méregették őket.

Megfigyeltem, hogy azok a nők festik pirosra lábkörmeiket, akiknek nincsen szép lábuk. Azt hiszik, hogy ezzel szépítenek rajtuk. Pedig éppen ezzel hívják fel a figyelmet arra, amire nem kellene. Az igazán szép lábúak vagy meghagyják természetes színű gyöngyház-körmeiket, vagy ezüstre festik őket, ami a nyári barnulásban remekül mutat és vonzza a szemet.

Légkondisnak mondott busz. Levegő nincs, ablakot nyitni nem lehet. Egy nő erőlködik, de miután senki sem segít neki, inkább leszáll. Egy fiatal srác két mobiltelefonba kapaszkodik, ettől majdnem ráesik egy lányra, aki ezt elég rossz néven veszi. „Ha majd a bevándorlóktól mindent elönt a szar, akkor szóljon. Be kellene már fejezni ezt a honfitársainkkal való ellenségeskedést.” – vág vissza a fiú. A második mondatával maximálisan egyetértek. Közben egy idős magyar asszony egy kínai kisbabában gyönyörködik. Mások az édesanyjában.

Fütyülős epres rozé – ez így együtt, italként maga a perverzió. Ennek arca D.R. modell, aki úgy támasztja sarkával az üveget, mint hajdan más profilú hölgyek a lámpaoszlopot. Hiánytalanul megfelel kuplerájos főváros-imázsunknak.

Szupermarketünkben. Telt újonc hölgy a pénztárban. Leteszem eléje bolti kártyámat, be is teszi a leolvasóba, lekódolja az árukat, majd megkérdezi, hogy van-e kártyám. Mutatom neki. Mosolyogva szabadkozik. „A nagy meleg” – mondom. „Ráfoghatjuk..” – feleli nevetve. Máris jobb a kedvünk mindkettőnknek.

Egykori római iskolabeli társam, aki nemrégiben felfedezte nemesi gyökereit és mély olasz nemzeti érzéseit, úgy döntött, hogy emigrál hazájából Kanadába, mert nem bírja elviselni az országot elözönlő kínaiakat és afrikaiakat. Pedig az iskola éppen abszolút toleráns multikulturalitásáról volt híres, ahol nem számított sem a bőrszín, sem a vallás, sem pedig annak az országnak politikája, ahonnan a gyerekek jöttek. És az sem jutott eszébe, hogy Kanadában ő is bevándorló lesz.

Berkeley ismét lázad. Most nem a háború és a kormányzói önkény, hanem az egyetemi város fáinak kiirtása ellen. Diáklányok meztelen testükkel óvják a fákat, egyben energiát adnak-kapnak egymástól. Vajon le mer-e sújtani rájuk ezúttal is a gumibot?

Egy este több koncertre kellene elmennem világhírű zenészekkel, de mindenütt megkínálnak valami rossz szesszel és a végén azt sem tudom, hol vagyok. A régi szégyenem még mindig kísért rossz pillanataimban és verítékezve ébredek fel. Igaz, legalább nem párolog az alkohol a bőrömből, de akkor is fuldoklom. Remélem, hogy csak a nyár pokoli hősége miatt.

Konyhánkban mosogat Életem és E., az egyik legszebb magyar zsidó színésznő. Egykorúak. Mindketten meztelenek, de E. testét valami különös, de egyáltalán nem taszító sötét pihe borítja. Egyáltalán nem feszélyezik magukat, mindketten mosolyogva fogadnak és jót nevetnem leplezhetetlen zavaromon.

Azt tudjátok, hogy a kánikula felerősíti az éjszakai városi hangokat?

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr158113438

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) álom (128) Álom (1) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) Élet (2) élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) Kollázs (6) kollázs (13) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) Kultúrtörténet (1) kultúrtörténet (48) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római Birodalom (3) Római birodalom (1) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) tudomány (12) Tudomány (1) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása