GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Rékási Tamás: Menni vagy nem menni?

Hazánk uniós csatlakozása óta könnyebbé vált a munkavállalás külföldön. Sokan igyekeznek is élni ezzel a lehetőséggel. Egy jobb életet remélnek az itthoninál, biztos, jól fizető munkát, biztonságot. Az utóbbi években úgy tűnik, hogy egyre több a külföldön munkát kereső magyar. A jelenség persze nem új keletű, a rendszerváltás előtt is volt munkaerő áramlás Nyugatra, csak akkor még azt disszidálásnak hívták és büntetendő cselekmény volt. Most globalizálódunk, a határok jelképessé váltak az unión belül, és szinte mindenhol otthon lehetünk. De vajon az itthon az otthon is? A magyar nyelv szépen tudja kifejezni ezt az érzést is, de ebben a szép új világban létezik–e még honvágy vagy pusztán csak az anyagiak döntenek egyik vagy másik ország mellett?

 Pál 60 éves és már 30 éve él Németországban. Annak idején hirtelen jött a lehetőség, ő pedig nem gondolkodott rajta sokat, ment. Kint munkát kapott, családot alapított és mivel jó szakmunkásnak számított jól is élt. Rendszeresen támogatta az itthon maradtakat, miközben nyugodtan élvezhette egy fejlődő gazdaság minden pozitívumát. Most éppen itthon van, családi ügyeket intéz, egy sör mellett beszélgetünk. Elmondja, hogy nyaranta jön haza, ha nem jön közbe semmi.

­– Könnyen mondott igent 30 évvel ezelőtt a csábításnak?

–Tulajdonképpen igen, menni akartam, nem éreztem magam itt jól. Alkalom adódott, hát kihasználtam.

– Volt olyan valamikor is a 30 év alatt, hogy megbánta a döntését?

– Amikor elmentem, 10 évig nem léphettem ki az NSZK–ból, különben visszatoloncoltak volna, szóval 10 évig haza sem jöhettem. Ez idő alatt meghalt a bátyám, nem lehettem ott a temetésén, és persze a családdal is csak telefonon beszélhettem. De aztán hamar megszoktam a helyet, szeretek ott élni, szóval nem, nem bántam meg sohasem. Hazát cseréltem akkor.

Itt mélyet kortyol a söréből, de úgy sejtem azért mégsem egyszerű a dolog és most, hogy vissza kell gondolnia annyi mindenre, talán árnyaltabbá lesz a kép, mint fiatalon gondolta.

– Házat vagy hazát? – próbálkozom tovább. Nem válaszol rögtön, a sörét nézi, mintha a keserű italban felfelé rohanó buborékokétól várna választ. Aztán néhány másodperc múlva, amikor talán teljesen megfejtette a buborékok morze jeleit, csak annyit mond – Mindkettőt.

Másnap Andrással találkozom. Sok–sok éve dolgoztunk együtt egy helyen, már akkor is gőzerővel tanult angolul, azt mondta, hogy kimegy és vissza se fordul. Nem volt túl jó véleménnyel az akkori hazai állapotokról, azt meg sem merem kérdezni, hogy most mit gondol. A 30–as évei elején jár, és meglepetésemre itthon van. Nosztalgiázunk kicsit, elmerengünk a régi szép időkön, mi két, vén harmincas. Úgy emlékszem Skóciába készült annak idején.

– Fényáteresztés technikában dolgoztam kint– mondja.

– Fényáteresztés, értem – válaszolom és igyekszem értelmes képet vágni, de ahogy András visszanéz rám rájövök, hogy ezen az értelmes arc technikámon még csiszolnom kell.

–        Reluxa, barátom reluxa, azokat szereltünk kint– mondja nevetve

Aztán meséli, hogy ment ki először, majd jött haza néhány hónap múlva, majd ment ki újra, hogy egy év kint tartózkodás után megint itthon legyen. Pedig jól érezte magát Skóciában is. Hol kint, hol itthon találja őt a nyár.

– Bumeráng, anyám ezt mondta rám – közli mosolyogva. Arra a kérdésre, hogy miért jött haza mindig, azt feleli, hogy – Mert hiányzott minden.

Rohanok tovább, hogy Ildikóval találkozzam. Ápolónő és éppen külföldön készül munkát vállalni. Ildikó 37 éves és egy 5 éves kisfiú édesanyja. Nővérszállón lakik, mivel nem pestiek, van úgy, hogy haza sem megy, mert sokba lenne a vonatjegy. A Honvéd utca elején találkozunk, ebben az utcában székel az a cég, aki talán Amerika felé repíti majd. Délre beszélt meg időpontot a cég ügyvezetőjével, most fog majd tájékozódni a lehetőségek felől. Ildi ráerősít arra a sztereotípiára, miszerint a súlyukat tekintve kihívással küzdő emberek vidámabbak. Csacsog, cseveg, nevet és sztorizik, amíg végigsétálunk a belvárosi utcán. Történetei természetesen Balázsról, kisfiáról szólnak, és ahogy hallgatom, úgy érzem, ez a gyerek a világ legszebb, legokosabb és legügyesebb gyereke lehet. Rá kéne küldeni a Fókuszt vagy az Aktívot.

Megérkezünk és én is bemehetek a beszélgetésre. A megnyerő modorú, jól öltözött úr egy kis irodában fogad minket, amiben azonban csak egy egyszerű asztal van, igazán iroda hangulata sincs a helynek. Ildikót kérdezi szakmai múltjáról, majd vázolja a lehetőségek. Biztos munka az Egyesült Államokban.

Feltéve, ha elvégzi a másfél éves felkészítő kurzust, elvégzi az ő nyelvtanfolyamukat és Londonban vagy Frankfurtban levizsgázik. Az oktatás Pécsen vagy Debrecen zajlik, heti háromszor, plusz vizsgák. Potom 1, 2 millióba kerülne neki ez most, kedvezményesen, cserébe garantált munkalehetőséghez jut odakint. Kérdésemre, miszerint hogy, hogy lehetne megoldani 12 órás beosztás mellett az utazgatást, azt a választ kapom, hogy táppénzzel, illetve munkanélkülire kell menni. Mikor kijövünk, kérdeznem sem kell Ildikót, vállalhatatlan a dolog, – Pedig jól keresnek odakint, állítólag– mondja. De nem ez az egyetlen lehetősége van, egy cég Olaszországba vinné ki, nem kérnek pénzt, a nyelvet először itthon tanulná, majd kivinnék. Az indulás 3 hónap múlva lenne. Kérdezem, mi lesz az olasz melóval. – Jó fizetést ígértek, ügyvéd is látta a papírokat, rendben lenne – kezdi, és itt véget is értek számára a pozitívumok.

– Csak hát tudod itt a gyerek, őt nem vihetem, meg a család, meg szeretek itt élni, a honvágy tuti megölne – és lassan egyre több indokot sorol fel, miért nem kellene kimenni. Miközben sorolja, az okokat engem néz, de észreveszem, hogy már nem lát engem, hanem rajtam keresztül valahová messze réved. Pénz vagy gyerek. Anyagi biztonság vagy család. A Villa Borghese vagy a Margitsziget.

– Szóval akkor eldőlt? – kérdezem

– Dőlt? Ez olyan nehéz döntés volt, ez nem dőlt, ez borult! – mondja

– Gyere, meghívlak egy sütire – igyekszem vigasztalni. Elmosolyodik – Milyenre?

– Hát, ha már itt ragadtál hazánkban, legyen egy Rákóczi túrós!

Hazafelé tartok és a hallottakon gondolkozom és azon, hogy én vajon mit tennék? Aztán eszembe jut, amikor nem régen Németországban voltunk rokonlátogatáson, több mint egy hétig. Szép volt, jó volt, tiszta és rendezett minden. Hazafelé az út 12 óra volt autóval, de valahogy Bécs körül mégis kicsit könnyebb lett. Nem azt mondom, hogy „lábamhoz térdepelt minden bokor”, mikor átléptük a határt, de nem szorítottam már olyan erősen a kormányt. Feleségem, aki ezt a hosszú utat angyali nyugalommal, nemes egyszerűséggel végigaludta, Budapest előtt felébredt és megkérdezte, merre járunk. Én a város fényeire mutattam, és azt mondtam – Az ott már a mi kis fatornyos kisfalunk. A mi fatornyos kisfalunk Győrtől Pesten át Záhonyig. Kicsi is, koszos is, zavaros és türelmetlen. Megértem, azt, aki elmegy, és tisztelem, aki marad.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr518113082

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) álom (128) Álom (1) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) Kollázs (6) kollázs (13) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) Kultúrtörténet (1) kultúrtörténet (48) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római Birodalom (3) Római birodalom (1) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) történelem (72) Történelem (5) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása