GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szűrtreáll 55.

Fürdőmedencés buliba keveredem. A színpadon egy cérnahangú fiatal leányzó, akit kis híján lezavarnak a színpadról, de szerencsére érkezik Életem, aki besegít neki, sőt, egy idő után már egyedül énekel. Tomboló siker. Közben beszivárog három ismerős arc: az első kollégiumi zenekar, amelyben felléptem még 1972 tavaszán. Öcsinek most is olyan kedves, őszinte mosolya van, mint régen, csak a haj nem veri már a vállát, Menya viszont hatalmas szakállt növesztett, és göndör fürtjeiből óriási hajkoronája van, most is zenél, annak ellenére, egy balesetben sok évvel ezelőtt elvesztette egyik keze három ujját. Már rajta is van a színpadi vékony fekete nyakkendője. Átsunnyog a téren Béker, a Disznó is, az egykori dobos, aki nem volt hajlandó annak idején fellépni egy nosztalgiabulin arra hivatkozva, hogy ő már megkomolyodott, de most ezt az alkalmat ő sem hagyja ki. Már csak Cső hiányzik, a szólógitáros, aki a Szovjetunióban tanult, olajmérnök lett, és azóta sem tud róla senki. Öcsi, az énekes azonban bizton állítja, hogy előbb-utóbb meg fog érkezni, itt az idő, hogy próbáljunk. Magzatpózban ébredek. Mostanában feltűnően sokszor álmodom, hogy zenélek.

Egy nagykövetség kertjéből kell egy ritka gyógynövényt ellopnom Életem egyik kúrájához, és már miután kipróbáltam mindenféle utat a tűzoltólétrától a kötélhágcsóig, kiderül, hogy kaptam egy meghívót egy fogadásra, amelynek leple alatt könnyedén lophatok, mert a vendégeket úgysem ellenőrzik.

Felirat a Rómain: parkoló cédula az őrnél. Alatta: őrzés nélküli parkoló.

A műtőben lőtték le a lőtt sebekkel operált férfit. Az orvosokat és a műtősöket életben hagyták.

Egy tudathasadásos lányt gyógyítok ki bajából azzal, hogy ráébresztem: nem követte el azokat a szörnyű tetteket, amelyekkel folyamatosan vádolja magát. Amikor végre kitisztul az agya, akkor ismerem fel: az egyik legszebb lány volt az általános iskolai osztályban, sudár alakjával, koromfekete hajával. Legalább 40 éve nem is tudok róla.

Még soha nem fordult velem elő, hogy egy jól ismert zenekar neve, amelyet ráadásul szeretek, amelynek tagjait személyesen is ismerem, egész este ne jusson eszembe, még a régi jó ábécés módszerrel is. Még akkor sem tudtam, amikor felébredtem az eső kopogására. Különösen riasztó volt, hogy a betűrendnek egészen más helyein véltem keresni, inkább a második felében, és valami latin kifejezésben gondolkodtam, holott a sor elején volt és angol név.

A Níluson utazunk egy hihetetlenül hosszú hajón, amelynek Tuareg a neve. Gondolunk egyet Életemmel és a habokba vetjük magunkat, ha a helyi gyerekek mernek benne úszni, mi bajunk lehet? Amikor visszaúszunk a hajóhoz, akkor figyelmeztet bennünket a személyzet, hogy a hajó orrában napozik őszentsége Ferenc pápa. Tisztelettudóan biccentünk felé, ő vissza és mindenki folytatja üdülését.

Meglátogatom barátomat Pozsonyi úti házában, ő a kapu előtt vár. Felmegyünk az emeletre, csengetünk, de édesanyja, aki otthon van, nem nyit ajtót. Egy ideig próbálkozunk, barátom előveszi a kulcsát is, de belülről bezárták az ajtót. Nincs más hátra, ketten neki veselkedünk, és betörjük. Az idős asszony, az ország egyik legidősebb aktív ügyvédje, egykori lágerlakó, éppen ír valamit. Kérdezzük tőle, hogy miért zárkózott be. „A Papa fél” – feleli. Csodálkozva nézek barátomra. „Hiszen édesapátok már nyolc éve meghalt”. „Dehogy is halt meg, tavaly volt 100 éves, mindannyiunkat túl fog élni” – feleli barátom.

Felszáll a villamosra az egyik exem és sértegetni kezd, mire ott, mindenki előtt, pofon vágom. Mire ő vissza. Ezt követően megnyugodva leszáll. Én maradok.

Egy calabriai körmeneten Szűz Mária szobra fejet hajtott a helyi „keresztapa” előtt. Az érsekség vizsgálatot ígér. Pedig a Szűzanya pontosan tudta, hogy ki az Úristen.

Iskolába járok és minden órát más teremben tartanak. A folyamatos költözködés közben állandóan elhagyok valamit, és mire visszatérek az előző terembe, már ott is óra folyik és nem hagynak keresni.

Sátortábor egy folyó partján. Minden sátrat egy töltésen állítottak fel, és egy szemüveges, savanyú képű fickó végigjárja valamennyit. Minden sátorban szeretkeznek, de amikor a bánatember rájuk tör, mindenki sietve összeszedelőzködik. Csak egyetlen pár nem hagyja magát zavartatni. Azok mi vagyunk.

Az útfelújító exkavátor használaton kívüli visszapillantó tükrére egy levágott női fejet tűztek fel. A test többi része felett már sínek húzódnak.

Szívesen hallgatnék valami jó kis néger munkadalt – mondja Életem a baracklekvár-főzés előtt. Gyors pillantás a kazetta-polcra – ilyenkor jobb, mint a lemez, mert tovább tart – és megtalálom a Rolling Stones korai kislemezeit, a Getnótól a Paint It Black-en át a Little Red Roosterig. Életem táncra perdül, kígyózik a teste, egyetlen gyönyörű érett érzékiség tetőtől talpig, miközben keveri a baracklekvárt. Még ez az édes nedű is szebben aranylik tőle.

Megszokott piások a kisbolt előtt, az árkádok árnyékában. „Lenyúlták hárommillió forintomat ezek a mocskok. Vajon mire költik?” „Dúlik ám a tatárjárás” – mondja rá a másik. Vajon hány kutyaugatás kell ahhoz, hogy az égig hallatszódjon?

Tíz évi börtönre ítéltek Floridában egy 36 éves, kétgyermekes asszonyt, aki háromszor is elcsábított egy 12 éves fiút: kétszer egy erdőben, egyszer pedig az autójában. Ezen kívül még több rendbeli erotikus sms-eket és hasonló tartó Facebook-üzeneteket is küldött ifjú szerelmének. A nőt végül a fiú anyja jelentette fel. A bíróság nem kérdezte meg az áldozatot, hogy vajon zaklatásnak vette-e a vádlott erkölcstelen cselekedeteit.

Egy kalasnyikovot vennék, de nem lehet leírni az adóalapból. Ellenben, ha beiratkozom egy ágyúöntő tanfolyamra, akkor minden rendben van, mert elszámolható művészeti tevékenység-kiegészítő, vagy oktatás címszó alatt. A forradalom szempontjából édes mindegy, hogy melyik könyvelési rovatba kerül.

Mindig tudtam, hogy tele van a világ hasonmásokkal, olyanokkal, akik egymás természetes klónjai, vagy pedig asztrológiai ikrek, mint a Két Lotti. De az egyik reggel két olyan nőt is láttam fél órán belül, akik az általam ismertek 20-30 évvel korábbi önmagukat hozták vissza. Ki tudja, nem voltam-e áldozata egy kozmikus időzavarnak.

Régen csókos szájúnak mondták az érzéki ajkú nőket. Később másnak. Manapság egyre többen vannak. Pedig lehet, hogy a csücsörit csupán a fast foodokban és a mozikban felszolgált üdítők mellé adott szívószál okozza.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr958112962

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) Élet (2) élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) történelem (72) Történelem (5) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) világpoézis (73) Világpoézis (57) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása