GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szűrtreáll 44.

A Margit-híd villamosmegállójában látok leszállni egy göndör hajú, mokány férfit, Milan-melegítőben, aki bár láthatóan futóedzésre készül, szájában ott lóg a cigaretta. Azonnal felismerem, ő Bruno M., egyik régi kedvenc futballistám, akinek 1966-ban egy súlyos lábtörés vetett véget a karrierjének. Bár két évvel később még ő nyerte meg az Olasz Kupát a Milannak, sérülését soha nem heverte ki, és 1986-ban tüdőrák végzett vele. Olyan szenvedélyes dohányos volt, mesélték róla egykori csapattársai, hogy még a válogatott edzőtáborában is állandóan bujkálnia kellett. Ráköszönök, megismer. „Kösz, hogy mindig bíztál bennem. Úgy döntöttem, visszatérek. A Milannak szüksége van rám” – mondja és már indul is futva a Margitsziget felé. „Legalább most tedd le azt a kurva cigarettát” – kiáltom utána, de nem hallja.

Egy fényűző körülmények között működő, sátánista szekta karmaiba kerülök. Olyanok, mintha a Mechanikus narancs figuráit ötvözték volna a Tágra zárt szemek nem kevésbé baljós alakjaival. Csak úgy szabadulhatok tőlük, hogy megadom nekik egy kiirtandó hipergazdag társaság fő találkahelyének címét. Mire rádöbbenek, mit tettem, már elindulnak és senki sem tudja őket megállítani.

Lágymányosi lakásunkban nagy a sürgés-forgás. Rokonok, ismerősök, barátok jönnek búcsúztatni 30 éve halott Nagyanyámat, akit saját ágyán ravataloztak fel. Ám a nagy sírás-rívás közepette ő maga is megjelenik élő mivoltában, felnyalábolja saját földi maradványait, majd begyömöszöli régi vulkánfiber bőröndjébe és elindul kifelé. Utána megyek, hogy segítsek neki. Nagyanyám a liftre vár, miközben egyre zsugorodni kezd, végül akkora lesz csupán, hogy elfér a két kezemben, olyanná válik, mintegy magzatpóz-formájú száraz koszorú.

Kékasszony exével kell megverekednem, de olyan kicsi és gyenge, hogy szégyellem megütni. Az életben soha nem találkoztunk. Útjaink még véletlenül sem kereszteződtek.

Kincsvadászatra hívnak bennünket Életemmel, de legalább tucatnyian zsúfolódunk össze egy szobányi bázison, és az ágyunkat is meg kellene osztani másokkal. Már pedig ezen senkivel nem osztozunk. Nincs az a kincs, ami ezt megérné.

Hatalmas házibulira készülünk, én vagyok a főbeszerző, és közben nekem kell gondoskodnom arról is, hogy Szüleimnek biztosítsunk egy nyugodt szobát a lakásban. Az egyik bevásárlás során velük is összefutok. Érdeklődnek, hogy kik lesznek ott, és mit fogok inni, minden rossz él nélkül. Kitalálok egy eddig ismeretlen vörösbor-fajtát, csak hogy megnyugtassam őket. Valahányszor visszamegyek a lakásba, mindig többen lesznek, egyre ezüstösebben vakítanak a fények és az arcok – olyan vízió vesz körül, mint amikor valaki erős kábítószer-hatás alatt van, vagy alkohol elleni gyógyszerre iszik. Hol fognak itt Szüleim elférni? – kérdezem aggódva. Egy rejtélyes arc, csupa flitter nő megnyugtat: óránként nyílik a lakásban egy új szoba, mindig lesz számukra hely.

Egykori munkahelyemre látogatok egy nosztalgia-összejövetelre. Különleges vendégek érkeznek: az egyikről kiderül, hogy nagyvállalkozóból titkos szolgálati főember lett, igaz, valamikor már az volt, a másik pedig tisztességben megőszült maffiózó, aki azzal dicsekszik, hogy egyszer engem már kimentett valami sötét ügyből úgy, hogy egy helikopterről lelógatott horgonyon vitt át a tenger felett. Amikor közlöm vele, hogy összekever Belmondóval, úgy módosítja a történetet, hogy feladott poggyászként engem élve bebalzsamozva. Egykori kedves madárcsontú kolleginám felajánlja, hogy visszavesznek a céghez, és reggeliző tanácsokat kell adnom gyerekeknek. Felderülök, mert végre előadhatom számtalan variációjú gyümölcsjoghurt-recepteimet.

Négy jó barát valamikor együtt indult el, hogy meghódítsa a világot. Aztán mindegyikük magának követelte a dicsőséget. Végül a nagy barátság gyűlöletbe, ellenségeskedésbe fordult. Utoljára egy nagy útkereszteződésben találkoztak, mint a westernekben, ahol a megmaradt világukat kellett volna felosztaniuk egymás között. Néhány óra alatt többször is változott a felállás, hol egyik, hol másik alkotott újabb és újabb szövetségeket, kettő a kettő ellen, míg nem észre kellett venniük, hogy a világnak elege lett az ő gyűlölködésükből, és kitörölte emlékezetéből azt is, ami szépet tettek. Amikor végül mindegyik elindult utolsó útjára, csak kopárságot hagyott maga után és csak a semmi kísérte.

Horgolt angyalok vetkőznek meztelenre körtáncban cseresznyevirágzás-zenére, miközben felfalják egymást a forradalom törvénytelen gyermekei.

Egy mélynövésű, gnóm gengszter köt belém egy pinceklubhoz levezető lépcsőn. Egy darabig csak a szája jár, majd meg akar ütni, és akkor jön legendás balegyenesem, amire nem számít. Úgy jár, mint amikor én akartam verekedni egy izgató csaposlányért egy fickóval, csak azt nem tudtam, hogy ő karatés, és mielőtt felemeltem volna a kezemet, szétrúgta az orromat.

Felszabadított láger túlélő fogolynői önfeledt boldogsággal zuhanyoznak forró vízben, és azt sem bánják, hogy egy katonai kamera kéjesen pásztázza a testüket. Talán még büszkék is arra, hogy e pokolban is meg tudták őrizni női mivoltukat. A képsor, a Hitchcock által rendezett belsen-bergeni dokumentumfilm legszebb jelenete, a mindenen áttörő élet tanúsága.

A vándorszínész Írországot róva, az ír kivándorlókról elmélkedve felidézi József Attila Hazám című versét. Beleborzongunk: 77 év és Magyarország most is ugyanott tart. „Az erőszak bűvöletében/mit bánja sok törvényhozó/hogy mit pusztul szép fajunk!” – „Az ország nem kérdi, mivégre/engedik meggyűlni a bajt..”, „fortélyos félelem igazgat” – „Költő vagyok – szólj ügyészedre/ki ne tépje a tollamat!”. Mondjam még?

Idegenek garázdálkodnak lakásunkban és összetörnek egy George Harrison-lemezt, amiről azt állítom, hogy 40 éve megvan és kibírt 12 költözést. És aztán jövök rá, hogy ilyen George-lemez nem is létezett soha. Akkor hogyan lehetett meg?

Három sor, egyre vastagodó ezüstlánc, tíz ujján összesen nyolc pecsétgyűrű, légierőtiszti gyakorló zubbony, lila melegítő. Ő Zsiga bácsi, a környék kedvence, minden bolti pénztáros udvarlója, hajléktalanok sörszállítója. Senki nem tudja, ki volt, mi volt, azelőtt, de már hiányzik, ha nem jelenik meg agresszív mosolyával. Lehet, hogy valami sötét bűn terheli a lelkét, és így leplezi?

Hajtóvadászat folyik egy gangos házban felszarvazókra. Kivéve azokra, akik időközben megszerezték a felszarvazott státust is.

Olvasom, hogy valahol egy lány szexszel fizetne az albérletért. Főbérlők, vigyázat! Lehet, hogy a NAV embere. Vagy pedig szociológus, aki fel akarja mérni honfitársai erkölcsi gátlásait. Miként az a filmrendező, aki meghallgatást hirdetett Sade márki életéhez és minden jelentkezőnek nyilatkoznia kellett arról, hogy mit vállal. Végül pedig jött a nagy átejtés, mert a film egyetlen, 80 perces premier plánból állt, amin a Sade márkit alakító H.P. színész monologizált. Igaz, egykor hallottam már olyant, hogy éjszaka taxin utazó hölgyek nem tudtak fizetni, és a hátsó ülésen rendezték a tarifát. Igaz, ezeket a történeteket kizárólag taxisok mesélték.

Azt mondják, a nők megőrülnek az angyalokért. Inkább a hús-vér férfiakkal jutnának a mennyekbe!

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr128112624

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) Élet (2) élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) Kollázs (6) kollázs (13) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római Birodalom (3) Római birodalom (1) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) tudomány (12) Tudomány (1) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása