GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szűrtreáll 30.

Egy szélsőjobboldali francia történész a párizsi Notre-Dame oltárán lőtte főbe magát, hogy tiltakozzon a melegházasságok engedélyezése ellen. Vajon elfelejtette-e, hogy az öngyilkosság Isten legradikálisabb tagadása?

Guttenberg, Daguerre, Edison és a Lumiére-fivérek az emberiség legnagyobb jótevői voltak. Általuk minden embernek juthat egy morzsányi a mindenki számára elérhető örökkévalóságból.

Kollégiumnak nevezett épületben keresek egy csendes szobát egyetlen éjszakára. De bárhová nyitok, mindenütt kurvákat találok, egyedül, vagy vendéggel, és mindegyik szabadkozik, hogy már foglalt és legközelebb másnap ér rá. Mindegyikük szemüveget visel és piros-fekete ruhát, már ha éppen van rajtuk valami. Egy recepcióst találok és érdeklődöm, hogy van-e itt egy nyugodt sarok, ő válasz helyett egy sor erkölcsi bizonyítványt tár elém a lányokról, fotó egyiken sincsen, csupán valami elmosódott rajz az arcuk helyén. Azt is megtudom, hogy csak délután 4-ig vannak a lányok szolgálatban, hivatalosan addig engedélyezték a munkaidőt, és ezt be is tartják szigorúan. Éppen 4 óra lesz, már indulnék az egyik megüresedett szobába, de körülvesznek a hölgyek, mert kíváncsiak, hogy tudok-e nekik újat mutatni. Miért támadnak rám mostanában ezek a hajdan, vagy sosem volt kísértetek?

Ácsolás, kopácsolás, mintha már örök idők óta ez menne, mi pedig egyre jobban fuldoklunk a kilátástalan forgalomban, elterelve, kordonok között tartva. Ránézek egy fiatal anyára, néhány hónapos gyermeket tart a karjában. Hogy meri őt egyáltalán kihozni az utcára?

Vannak-e még ebben a városban olyan arcok, amelyeket fel mernek emelni, amelyeken még látszik némi emberi fény?

Egyre terjed a zokogásnak hallatszó női kacagás. Vajon tudják-e, hogy hol húzódik bennük e kettő határvonala?

Mintha mind több rendőr grasszálna az utcákon, a legártalmatlanabb helyeken is. Vagy korábban is ennyien voltak és most csak világító mellényük és határozottá vált mozgásuk miatt feltűnőek?

Minden nap erősödne bennem a gyűlölet aziránt, hogy bemenjek a városba, ha minden nap be kellene mennem. Egyre inkább érzem a béke szigetének szolid panelotthonunkat ebben a rengetegben.

Oly sokáig voltunk lent! – ordítja egy lófarkas csöves a jegypénztárnak támaszkodva. A lent is tág fogalom, Dante is mind mélyebbre ásott a Pokolban. A piac melletti árnyas téren egy másik csöves szakavatott mozdulatokkal nyírja társa haját. A lágerekben is ott kezdődött a vég a túlélők szerint, amikor valaki még a körülményekhez képest is elhanyagolta magát.

Nem a ruha teszi a Keresztapát. Kockás simlis sapka, rózsaszín ing, hosszanti fehér csíkos sötétkék szövet pantalló, fehér tornacipő. De a biztonságiak előre köszönnek neki az üzletközpontban és Laci bácsinak szólítják. A család többi tagja, akiknek már megjelenésével sem büszkélkedhetne, tőle tisztes távolságban bonyolítja az üzletet.

Fogynak az „ismerőseim” mostanában. Van közöttük egykori kommunista szex-bálvány, volt napilapos kolléga, és sajnos főiskolai tanítvány is. Ilyen vagy olyan okból tűrhetetlen eszmék kedvelőivé és hirdetőivé váltak. Minden külön értesítés nélkül töröltem őket, és a jövőben is ezt fogom tenni. Még virtuálisan se fertőzzenek.

Meghalt az olasz színház nagyasszonya, a Nobel-díjas író, és anarchista aktivista felesége. Valamennyi hír alcímében azt emelték ki, hogy 40 évvel ezelőtt neonácik elrabolták és megerőszakolták.

Mostanában többször úgy hallom a tv-ben, mintha a zenéket, háttérzajokat fordítva befűzött magnószalagokról játszanák le. Az egyik nap a kinti gyerekzsivajt és kutyacsaholást is így hallottam.

Misére megyünk Életemmel és közös barátunkkal, akinél jámborabb, félénkebb embert nemigen ismerünk. Óriási a tömeg, ülőhely nincs, állóhely sem, levegő még kevésbé, Életem légszomjjal küszködik. Próbálunk neki egy ülőhelyet kérni, de senki sem hajlandó felállni. Erre barátunk előkap egy pisztolyt és hangosan beleordít az áhítatba: „Ha egy percen belül nem lesz a hölgynek ülőhelye, lövök!”. Azonnal szorítanak neki helyet, mi több, még mi is le tudunk ülni. Mi lenne, ha mindannyian így tennénk, még mielőtt fát kezdenének hasogatni a hátunkon?

Lappföldön kánikula van, Közép- és Dél-Európában síelnek. Lehet, hogy már régen fejjel lefelé repülünk, csak még nem tudunk róla?

A hatalmas, ártatlan szemekkel, angyali mosollyal megáldott színésznő, aki hajdan még lánynak is kevés volt, ma titokzatos eredetű tetoválásokat visel az arcán. Van, aki ezeket ráncoknak nevezi, mégis olyanok, mintha nem az élet tolakodott volna vele vonásai közé. Néhány határral odébb talán a luxuskivitelben álmodozó hölgy hasonmását látták volna benne. Egyszer láttam őt életben, ő felfelé jött a metrón, én pedig lefelé mentem.

Új liftet kap a ház. A jóképűnek mondott életművész gondnokfi csavarhúzóval feszegeti szét az összes levélládát, mert azokra úgy sincsen már szüksége senkinek. A ház ezt birka módon tudomásul veszi, én még megmentem az utolsó levelemet.

A napimádó asszony minden hónapban reménykedett, hogy egy sok-sok évvel ezelőtti szerelme beteljesül. Vagy legalábbis hasonlít rá. Minden hónapban egyszer találkozott üzlettársával, hogy pénzügyeiket rendezzék. Tudta, hogy amikor kapcsolatuk elkezdődött, nem volt közömbös a férfinak. Akkor az egyik találkozáskor javasolta, hogy igyanak valamit, de  a férfi éppen akkor rettegett az alkoholtól, mint számtalan ballépésének okozójától és csak később jött rá, hogy az asszonynak célja lehetett ezzel. A vonat azonban elment, és az asszony hiába szólította őt egy idegen keresztnéven és hiába árulta el neki egyszer, hogy miért szólítja így. A férfi élete közben rendeződött, boldog lett és ezt semmiért nem lett volna képes feláldozni. A napimádó asszony így is örült annak, hogy megdicsérte a férfi a színét, amit a napsárga blúz még jobban kihozott és tudta, hogy a férfi észrevette asztalán azt kis csokoládét, ami a rejtélyes nevet viselte. Aztán mindent megbeszéltek és búcsút vettek egymástól újabb egy hónapra.

Valaki bemászik a résnyire kinyitott ötödik emeleti ablakunkon, és magával akar vonszolni, azt állítja magáról, hogy régi ivócimbora, és a többiek már évek óta várnak rám, ha most sem megyek, akkor biztosan megölnek. Dulakodásunknak Apám közbelépése vet véget. Odakint jegesen tombol a júniusi téli szél. Most már egészen biztos, hogy a Föld kifordult a sarkából. Pedig nem is egyesültek a világ  proletárjai.

És ismét átaludtunk egy földrengést. Úgy látszik, Földanyával egy hullámhosszon vagyunk.

A Férfi, mielőtt elment volna a zártkörű színházi előadásra, betért egy antikváriumba, ahol rögtön szembetűnt neki egy apró, több mint 50 éves könyv, amely a Krétakör-legenda kínai változatáról szólt. Éppen annak a Színésznőnek a színházába igyekezett, aki sok-sok évvel ezelőtt maga is eljátszotta a gyermekéért harcoló anyát egy különös hangulatú tv-filmben, és amelyben a gonosz bíró megbotozta őt. A Férfi maga sem tudta, hogy miért hagyta ott az apró könyvet, igazából másért ment, amit meg is talált nagy örömére. A színielőadás egy zárdában játszódott, ahol az egyik apácát, aki emberi érzelmekre ragadtatta magát a külvilág szörnyű zajaitól, a nyílt színen megkorbácsoltak. Az ütéseket nem imitálták, valóban lesújtottak a lányra, aki ugyanolyan pózban, földbe temetett arccal, széttárt karokkal fogadta a fenyítést, mint egykor Mesternője. Az előadás végeztével egy néző ellenőrizte a korbácsot, kipróbálta, mennyire fájhat vele az ütés. A lány mégsem hallatott egyetlen jajszót sem. A Férfi aznap éjjel egy ismeretlen lányról álmodott, aki nem hasonlított sem a Színésznőre, sem az apácát alakítóra, és megzavarta nyugalmát azzal, hogy bemászott a dolgozószobája ablakán, és belelesett készülő munkájába. Nem úszhatta meg a büntetést, a Férfi csak a puszta tenyerét használta a térdére fektetett Lánnyal szemben, aki azonban nem volt hajlandó sírni, még könnyet sem ejteni a legkeményebb csapásoktól sem. Felébredve a Férfi elgondolkodott azon, hogy még mindig mennyi elfojtott őrület van benne, több mint 10 évvel azután is, hogy megismerte az élet igaz harmóniáját.

Életem valóságos diskurzust folytat az ablak előtt lebegő szigetelőemberrel a galambok megszállásáról, és azon elmélkedik, hogy vajon miért törlik a férfiak folyton a nadrágjukba a kezüket.

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr128112194

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) álom (128) Álom (1) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) Kultúrtörténet (1) kultúrtörténet (48) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szocio (60) szoció (3) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) SZűrtreáll (2) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) zene (7) Zene (68) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása