GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

A „dandy” Gandhitól a „meztelen fakírig”

 Mohandasz Gandhira úgy tekintenek mint a spiritualitás legmagasabb fokára jutott ember jelképére, aki még az öltözködésben is elutasította a világi hiúságokat. Valójában a ruházkodása is része volt annak az imázsának, amelyet évtizedek során tudatosan épített föl. Már túl volt az ötvenen, amikorra külsejében is kiforrott a Máhátmá („Nagy Lélek” – A szerk.) alakja, amely az indiai nemzeti függetlenség jelképévé tette.

Gandhi, a kormánytisztviselő fia, gyermekként turbánt, hosszú inget és bő nadrágot hordott, ahogy az szűkebb hazájában, Gudzsarat tartományban szokás volt. Kora ifjúságától indiai nacionalista volt, hazai uralmat akart országának, de első évtizedeiben, mint sokan mások, ő is úgy vélekedett, hogy az indiaiaknak a függetlenség kivívásához európaiakká kell válniuk. Amikor 1888-ban Londonban kezdett tanulmányokat az Inner Temple-ben[1], úgy kellett öltöznie, mint egy ügyvédbojtárnak. Egy akkor készült képen lesimított hajjal, világos választékkal látható, három részes öltönyt visel kihajtott keménygallérral, csokornyakkendővel, és nagyon úgy fest, mint egy középosztálybeli angol.

Miután azonban még mindig kívülállónak érezte magát, úgy döntött, hogy tovább finomítja megjelenését. Tánc- és társalgási leckéket vett és hamarosan városszerte „dandy” (divatosan öltözködő, művelt társasági  úriember – A szerk.) híre lett. Egy indiai kolléga így írta le őt akkoriban:  „Magas, selyem cilindert öltött, amelyet lángoló fényesre kefélt, kemény, merev gallért, a szivárvány minden színében játszó cifra nyakkendőt, alatta pedig vékony csíkos inget. Gandhi zsakettet, kétsoros mellényt viselt, hozzá sötét csíkos nadrágot, lakkbőr csizmát és kamásnit. Bőrkesztyűt hordott és ezüst fejű sétapálcával járt.”

Európai öltözéket viselt még akkor is, amikor 1893-ban  ügyvédként dolgozott Dél-Afrikában.  Hogy közösséget vállaljon  indiai kereskedő ügyfeleivel, indiai módra turbánt viselt öltönyéhez, gallérjához és nyakkendőjéhez.

Amikor a dél-afrikai állam megpróbálta megcsorbítani az indiai bevándorlók szabadságjogait, Gandhi az emberi jogok felé fordult. Akkor, 1913-ban, új ruhát öltött példaképe, Tolsztoj nyomán, aki nem csupán parasztként élt, hanem parasztként is öltözött.

Gandhi országos sztrájkba vezette az indiai munkásokat a dél-afrikai állam által bevezetett büntető adózás és más faji motivációjú elnyomó intézkedések ellen. Most már teljesen azonosult a szegényekkel egyszerű, térdig érő fehér gyapotvászon tunikájával és a munkások által viselt ingszerű „lungi”-val. Mezítláb járt és fejét csaknem teljesen leborotválta.

Így jelent meg Gandhi 1913. december 22-én a Pieter Maritzburg börtön előtt, hogy találkozzon a szabadon bocsátott női foglyokkal, köztük feleségével, Kasturbával.  A Transvaalban élő indiai lakosságnak közel egyötödét, mintegy 2500 embert börtönöztek be, de az igazságtalan adót eltörölték. Gandhi diadalt aratott, és ezután vissza kellett térnie Indiába, hogy szembeszálljon a britekkel.

1914 végén, az Indiába tartó hajón, amely csaknem 20 évi dél-afrikai tartózkodás után vitte őt haza, a birodalommal szembeni kihívás érdekében úgy döntött, hogy ezentúl csak hagyományos indiai ruhát fog viselni. Ettől kezdve osztályának gudzsarati ruháit öltötte fel: turbánt, inget, dhotit (ágyékkötő), köpenyt és sálat.

Importált ruhák a máglyán

Indiában már elindult egy nacionalista kampány, amely felkarolta a „szvadesit”, a hazai termékek pártolását az importtal szemben. Az öltözködésben ez az Indiában gyártott gyapotot jelentette a Lancashire-ből importált helyett. Gandhi magáévá tette és hamarosan tovább is fejlesztette az elvet. Kijelentette, hogy az igazi nacionalisták csakis „khadit”, azaz az indiai falusi takácsok által kézzel szőtt durva ruhákat viselhetnek. Az import ruhákat hatalmas máglyákon égették el.

Gandhi hosszú dhotiból, ujjatlan kabátból és fejfedőből álló fehér khadit kezdett el hordani és indítványozta, hogy legyen a viselet a nemzeti aktivizmus jelképe. Mohammad Ali Dzsinna muszlim vezetőt le is hurrogták, amikor a legnagyobb nemzeti párt, a Kongresszus tanácskozásán szokásos Saville Row-i öltözékében jelent meg. Dzsinna hamarosan kilépett a pártból és elindított egy folyamatot, amely India megosztásához vezetett.[2]

1921-ben, a szvadesi mozgalom csúcspontján, az 51 éves Gandhi még az eddigieken is túltett. 1921. szeptember 21-én mindössze egy ágyékkötőben jelent meg a takácsok gyűlésén. Ezt azokkal a szegényekkel való szolidaritási gesztusnak tekintette, akik nem engedhették meg maguknak, hogy elegendő khadit vegyenek az elégetésre ítélt külföldi ruha helyett. Azzal is érvelt, hogy túl kevés khadi van forgalomban, ezért, „ha a férfiak többségének elég ugyanolyan kevés öltözék, mint neki, akkor jut elég khadi a nőknek.” Ennek ellenére soha nem követelte meg másoktól, hogy ugyanolyan szegényesen öltözködjenek, mint ő.

Gandhi megjelenésével a szadhuszokat, illetve azok hiányos öltözködését utánozta. A szadhuszok azok a kolduló indiai szent emberek voltak, akik alamizsnáért cserébe olyan spirituális ajándékokat kínáltak, amelyek termékennyé tették  a meddő nőket. Ettől kezdve Gandhi fedetlen mellkassal, meztelen lábszárral járt-kelt, csak egy ágyékkötő volt rajta, esetleg egy kendő, a hőmérséklettől függően.

Amikor egyik első támogatója, Sonja Schlesin[3], szemére vetette, hogy ez az öltözetlen állapot csak mutatvány és nincsen spirituális tartalma, azzal felelt, hogy ez belső útjának természetes fejlődése. „Higgye el nekem, nincsen semmi látványos az ágyékkötőben” - mondta. Később azt mondta e viseletéről, hogy „természetesen jött, erőfeszítés, előre eltervelés nélkül.”

Spirituális volt-e vagy sem, kampányának egyáltalán nem ártott. Ellenségei puszta megjelenésétől dührohamot kaptak. Amikor Gandhi találkozott az indiai alkirállyal, Churchill így vélekedett a lázadó ügyvédről: „Most ,a fakír jól ismert keleti figurájával pózol, félmeztelenül rója az alkirályi palota lépcsőit, miközben kihívó polgári engedetlenségi kampányt szervez és vezet, hogy egyenrangú félként tárgyaljon a király-császár képviselőjével”.

Ebben az öltözékben lett a Time magazinban „Szent Gandhi”, az 1930-as év embere. Ekkor vezette a sómenetet az Indiában bevezetett brit sóadó ellen, a következő évben pedig Londonban vett részt az indiai alkotmányos reformról szóló kerekasztal-konferencián. A tanácskozás nem vitte előre a reformot, de hatalmas siker volt Gandhi számára, aki így megmutathatta magát a világnak.

Az aszkéta életmódból, a jámbor, de kihívó beszédből, a bajkeverő emberre való utalásból összegyúrt Gandhi-márka összegződött Gandhi „ágyékkötős bölcs” imázsában. Minden újságolvasó és politikai karikatúra számára azonnal azonosítható figura lett: „ellopta a show-t” a mozi-szenzációktól, ő lett a világ egyik legkönnyebben felismerhető embere. Talán csak Charlie Chaplin figurája volt akkoriban ennyire jól ismert.

Gandhi végül is megtalálta a megfelelő imázst, mint a csaknem meztelen szent ember, aki szembeszáll egy birodalommal. De ez az ő imázsa volt – másoktól nem várta el, nem is kérte tőlük, hogy kövessék öltözködési szabályait. Ez Gandhi ruházata volt élete végéig, egészen 1948-as meggyilkolásáig.

 



[1] A négy brit ügyvédi kamara egyike

[2] Dzsinna lett 1947 augusztusában a független Pakisztán első  főkormányzója, „a pakisztáni nemzet atyja”.

[3] A moszkvai születésű Sonja Schlesin Gandhi titkárnője volt dél-afrikai évei során, de később is kapcsolatban álltak egymással

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr688111600

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) Élet (2) élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) Kultúrtörténet (1) kultúrtörténet (48) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római Birodalom (3) Római birodalom (1) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) tudomány (12) Tudomány (1) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása