GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Marxék vagyunk, Engelst nem ismerjük

16195625.jpeg

Kétféleképpen ismert a világban a Marx név: az egyik Karl, vagy Károly, ahogy tetszik, a tudományos szocializmusnak mondott ideológia megalapozója, A Tőke szerzője, akit a gyakorlatban csupán „vulgarizáltak” követői; a másik pedig egy komédiás család neve, akiknek népszerűsége túlnőtt az előzőn. Olyannyira, hogy 1968-ban a balos diákok körében terjedt is egy mondás: „Marxista vagyok, a Groucho frakcióból.”

A Marx-fivérek – születési sorrendben Chico, Harpo, Groucho, Zeppo és Gummo – forradalmasították a 20. században a szórakoztatóipart. Pompásan tudták elegyíteni a hagyományos börleszket, a helyzetkomikumot, a zenebohócokat megszégyenítő bravúros hangszerparádéikat – mindenekelőtt a zongorista Chico, és a hárfás-szájharmonikás Harpo – a szellemes párbeszédekkel, az ironikus replikákkal, amelyeknek nagymestere Groucho volt.  „Nem felejtek el soha egyetlen arcot sem. Az önével kívételt teszek”.Megállapodtam a legyekkel. Nem avatkoznak bele az én dolgaimba, én pedig nem sétálok a plafonon.” És sorolhatnánk a végtelenségig….(azért még idézünk egy-két klasszikust tőle)

A Marxok elzászi zsidó családból származtak. Apjuk, Simon, akit Frenchie-nek neveztek Amerikában, szabó volt. A New York-i Lower East Side-i lakásában dolgozott, míg a gyerekek a közeli bordélyokban zongoráztak, kizsebelték a részegeket, vagy a Hudson folyóban fürödtek. „A bar-micvómra alig emlékszem, bár ez az a pillanat, amikor egy gyermek férfi lesz, és a zsinagógában beszédet mond, amelyben megköszöni szüleinek, hogy megszülethetett. A családban azonban nem akadt senki, aki négy sort is le tudott volna írni, ezért a mama néhány centért megvásárolt egy kész beszédet” – idézte fel a jeles eseményt Groucho.

Minnie, a mama, énekesi pályára szánta őket, de hamar észrevette, hogy szórakoztatóbbak a színpadon, amikor vicceket mondanak. A nagy áttörést egy texasi saloon jelentette, ahol az öt gyerek hihetetlen szövegekkel, kétértelműségekkel varázsolták a közönséget. A folytatás már a Broadway volt, majd Hollywood következett. Ekkor váltottak nevet is: Leonard-ból Chico, Adolphe-ból Harpo (ő később Arthurra változtatta valódi nevét, de nem Hitler miatt, mint azt a legenda tartja, hanem egy show-bizniszbeli névazonosság miatt), Juliusból Groucho, Miltonból Gummo, Herbertből pedig Zeppo lett. Apjuk, akik nem vitte sokra szabóként, foglalkozást váltott és fiai menedzsere lett.

Igen hamar kialakították saját figuráikat. Chico lett a naívnak látszó, mégis agyafúrt olasz (felvett akcentusa fogalommá vált), Harpo a néma, aki leginkább megmaradt a bohóc- és mímes eszközöknél, Groucho pedig a neveletlen, akinek mindenkihez van egy rossz szava. Zeppo és Gummo nem tudott ennyire karakteres lenni. Gummo filmeken már nem játszott velük, Zeppónak pedig az 1933-as Kacsaleves volt az utolsó szereplése.

A 30-as évek elejétől egymást követték ragyogó bohózataik, a Majomüzlet (1931), a Lótollak (1932), a már említett Kacsaleves, a talán legnépszerűbb Botrány az operában (1935), A cirkuszban (1939), Irány a Vadnyugat (1940) és nem utolsósorban az Egy éjszaka Casablancában. (1946). Ezt a fergeteges paródiát állítólag azért készítették, hogy Chico ki tudja fizetni a lóverseny-fogadásokból származó adósságait. A filmet rossz néven vette a Warner Bros, amely három évvel korábban forgalmazta az „igazi” Casablancát, és meg akarta tiltani Marxéknak, hogy a Casablanca szót használják. Grouchóék levélben válaszoltak erre a lépésre és felhívták Warnerék figyelmét, hogy ők sokkal előbb voltak „Bros”, mint a Warner, tehát ők inkább perelhetnének. A levélben még azt is beleírták, hogy az átlag néző minden bizonnyal észre fogja venni a különbséget Harpo és Ingrid Bergman között. Amúgy nem ez volt az első „nézeteltérés” közöttük. Egyszer Jack Warner gúnyosan megjegyezte: hogy hívhatnak valakit Marxnak Karl Marx után? Mire Groucho nem késlekedett a válasszal: Hogy hívhatnak valakit Jack-nek a Hasfelmetsző után?

1949-ben készítették utolsó filmjüket, a Love Happy-t. Groucho ezután tv-sztár lett, rendszeresen szerepelt a rádióban, és írásai is fenntartották hírnevét. Harpo tovább folytatta bohóckarrierjét két golfparti között, Chico pedig zongorájához menekült, amikor éppen nem a lovin vagy egy kaszinóban verte el a pénzét.

3296199-11524-kgkg-usbbr8e09fl57ja-1024x576_lastampa_it.tif

Kétségtelen, hogy Groucho figurája maradt meg legjobban az emlékezetben, utánozhatatlan, szarkasztikus humorával, de még groteszk mozgásával, előrehajoló, hosszú léptű járásával. Jellemző, hogy amikor egyszer a 90-es években állítólagos jeti-nyomokat találtak a Himajábában, és a lábnyomok egymástól igen távol voltak, az egyik szakértő azt mondta: „Vagy három méter magas, vagy pedig úgy megy, mint Groucho Marx.”  Halálának 40. évfordulójára újra kiadják önéletrajzi könyvét, a Groucho and Me-t, amely 1959-ben jelent meg először. Megírásának körülményeiről a szerző „elárulta”, hogy azokon a hosszú órákon át írta, amíg a felesége öltözködött…

Julius Marx az ötödik eleminél hagyott fel a tanulással, de később, autodidakta és sokat olvasó emberként, sokoldalú tehetségével, kemény kritikáival a hatalom és az erőszak minden formájával szemben, egy új, klasszikus, keserűségében is vigasztaló zsidó humorral és nonszensszel fűszerezett stílus megteremtésével hihetetlen hatással volt az amerikai és európai értelmiségre. Kulturális referencia volt Andy Warhol számára, Federico Fellini és René Clair filmet szeretett volna vele forgatni, rajongott érte Jack Kerouac, Eugéne Ionesco, Bette Davis, Robert Redford. Nem is szólva Woody Allenről, aki szinte az ő köpenyéből bújt ki. Nem véletlen, hogy amikor a Manhattan híres jelenetében magnóra módja, hogy miért érdemes élni, akkor első helyen Grouchót említi…De még a „szószátyár” Roberto Benigni is sokat merített belőle.

A szemüveges, festett bajuszú, szüntelenül szivarozó Groucho nyegleségbe burkolt gyilkos iróniával vette célba a korrupt politikusokat, a csalókat, a magukat mindenhatónak vélő akadémikusokat, a világ hatalmasait, köztük Hitlert. A Kacsaleves például olyan telitalálat volt – éppen a Führer hatalomra jutása után jelent meg – hogy a náci Németországban és Olaszországban egyből betiltották. Groucho  stílusa azért lett hosszú életű, mert nem kímélt egyetlen társadalmi réteget sem. Még saját pénztelen családjából is gúnyt űzött. „Apám szabó volt, de ezt a véleményt csak önmagával osztotta meg” – mondta, utalva arra, hogy többnyire elfuserálta a tőle rendelt ruhákat. Önmagát úgy jellemezte, mint „akadályt a világ szerkezetében”. Mint színészt, egy rakás szerencsétlenségnek tartotta magát, és bevallotta, hogy pályájuk kezdetén fivéreivel olyan helyeken dolgoztak, ahová nem is temetkeznének, még akkor sem, ha ingyen sírhelyet és sírkövet kaptak volna.

Nagy pénzeket keresett, de nem takarékoskodott. Az 1929-es válság idején így beszélt anyagi helyzetéről: „Egyes ismerőseim milliókat vesztettek. Én szerencsésebb voltam, csak 240 ezer dollárom úszott el. Csak ennyi pénzem volt.”

A sors iróniája, hogy halálhírét elhomályosította Elvis Presley, aki három nappal korábban halt meg nála. Bár augusztus 19 nem lett olyan nemzetközi gyásznap, mint augusztus 16, Groucho Marx elméje azóta is tartós érték. Álljon itt végezetül néhány bölcs, ma is aktuális mondása:

„A politika a zűrzavar állandó keresésének és megtalálásának tudománya, amely rendszerint rossz diagnózist állít fel és ezért rosszak a gyógymódjai is.”

„Egy fekete macska, amely átmegy előtted az úton, azt jelenti, hogy megy valahová.”

„Nem gond, ha valaki megöregszik. Csak elég sokáig kell hozzá élni.”

„A katonai intelligencia fogalomzavar”.

„Egy módon lehet megtudni egy emberről, hogy becsületes. Meg kell kérdezni tőle. Ha igennel válaszol, biztosan gazember.”

„A televízió nagyon nevelő hatású. Valahányszor bekapcsolják, átmegyek a másik szobába és előveszek egy könyvet.”

„Ezek az elveim, de ha nem tetszenek, vannak mások is”.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr7112802736

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) álom (128) Álom (1) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) Kultúrtörténet (1) kultúrtörténet (48) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római Birodalom (3) Római birodalom (1) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) világpoézis (73) Világpoézis (57) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) zene (7) Zene (68) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása