Howard Blum The Last Goodnight című könyvének köszönhetően egy eddig ismeretlen II. világháborús amerikai kémnő történetét ismerheti meg a nagyközönség.
Betty Pack, lánykori nevén Amy Elisabeth Thorpe (1910-1963) taktikája azon alapult, hogy a hamis információkkal látta el az ellenséget, miközben – ahogy a Time magazin írta róla – „úgy használta az ágyát, mint James Bond a Berettáját”. Magabiztos nő volt, és ahogy halála előtt bevallotta: „Feletteseim azt mondták, hogy munkámmal az amerikai életérzést mentettem meg. Olyan helyzetekbe kerültem, amelyeket tisztességes nők elkerülnek, de ez egy abszolút kompromisszum volt. A háborúkat tisztességes eszközökkel nem lehet megnyerni.”
Betty Minneapolisban született és már gyerekként nagyon tehetségesnek tartották. A család előbb Kubában élt, majd a katonatiszt apát Washingtonba vezényelték. Betty ezáltal már kislányként közel került az amerikai politikai elithez. Annyira felhívta magára a figyelmet, hogy mindössze 17 éves volt, amikor egy olasz diplomata beleszeretett. Két évvel később terhes lett és feleségül ment Arthur Pack diplomatához, hogy „ne maradjon szégyenben.” Pack kényszerítette arra, hogy a gyereket adja nevelőszülőkhöz, és ez vezette a fiatalasszonyt arra, hogy házasságon kívüli kapcsolatokat kezdjen. Férje küldetéseit kihasználva építette ki információs hálózatát, így jutott többek között egy náci vezető közelébe, akitől hadititkokat, köztük az európai megszállási hadműveletek térképét tudta kicsalni. Ezeket a brit titkos szolgálat rendelkezésére bocsátotta. Az egyik legfontosabb állomás Varsó volt, ahová a II. világháború kitörése előtt helyezték férjét, és Betty munkája nagyban hozzájárult később a nácik Enigma kódrendszere megfejtéséhez. 1942-ben már Washingtonban tevékenykedett, a legnagyobb sikere az volt, hogy megszerezte a kollaboráns francia Vichy-kormány kódjait, ezzel segítve a szövetségesek észak-afrikai invázióját. Betty-nek állítólag még az olasz katonai attasét, Alberto Laist is sikerült elcsábítania, és e légyottok odavezettek, hogy a tengelyhatalmak 1941 márciusában elvesztettek egy fontos tengeri csatát Görögország partjainál.
Betty élete a háború után nem kevésbé különös fordulatot vett. Miután Arthur Pack 1945-ben öngyilkos lett, a kémnő feleségül ment egyik legjobb korábbi informátorához, Charles Brousse-hoz, a vichy-i kormány washingtoni sajtóattaséjához. Dél-Franciaországban, Castelnouban telepedtek le, új férje megvásárolta a város ősi kastélyát. Betty itt halt meg 1963. december 1-én, alig 53 évesen.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Márk_Márk 2016.09.30. 14:49:25
Ennél talán már csak a fordítás minősége meg a helyesírás jobb.
Az összes körmöm lerágtam a végére. Még a lábamról is.