GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

A sápadt-fehér blues harmadik feltámadása
Johnny Winter: Third Degree (1986)

johnny.jpg

A legenda szerint felhajtott két whisky-t, aztán felkéredzkedett a színpadra B.B.King mellé egy olyan klubban, ahonnan akkor is kirítt volna, ha nem lenne a fehérnél is fehérebb. De az öreg Blues Boy  a szakszervezeti tagság igazolása után megengedte, hogy mellette pengessen. Így kezdődött Johnny Winter hatalmas csúcsokkal és iszonyú mélységekkel teli pályafutása. 1986-ban már a harmadik feltámadásánál tartott.

         Stílszerűnek tűnhet, hogy a hóbőrű, hóhajú, télnevű gitárost egy Helsinki melletti klubban ismertem meg 1970 telén és első albuma sokat tett blues-nevelésemért. Különösen tetszettek azok a kihívóan „meghúzott” hangok, amelyekről később megtudtam, hogy a „bottleneck”-nek köszönhetőek. Az 1968-as First Winterrel először robbant be az amerikai rock-bluesba egy mély Délről , egész pontosan a texasi Beaumont-ból származó fehér muzsikus, aki azonban olyan jól nyűtte a húrokat, és olyan hitelesen üvöltött rekedt hangján, hogy maga a félelmetes hírű Willie Dixon vállalt mellette vendégszereplést. Pedig a Winterek városa egész ifjúságában rasszizmusáról volt híres, ő pedig először ukulelén szeretett volna játszani..Ezek után meghívták őt Woodstock-ba is, de fellépését a helyszínen lévőkön túl csak évtizedekkel később élvezhették, mert – mint valamennyi „Columbia-alkalmazott” Janis Joplintól a Grateful Deadig – kimaradt az eredeti filmből és az 1970-71-ben megjelent tripla, illetve dupla lemezről.... Johnny öccse, az inkább jazz-őrült Edgar kezdetben lenézte fivére teljesítményét, de azért annyira nem, hogy a mindössze 3 oldalas Second Winteren, majd az azt követő turnén ne játsszon vele. Nem akármilyen őrületet nyomott a két albinó fiatalember élőben, mint ahogyan megtudhatjuk a csak a 90-es évek végén megjelentetett londoni, Royal Albert Hall-beli koncertlemezből. Különleges csemege ebből a korszakból a The Progressive Blues Experiment is, ezt követően azonban Johnny-t elhódította a rock. Bármilyen jó is volt a Rick Derringerrel erősített Johnny Winter And, rajta Johnny legnagyobb, Derringer-szerezte slágerével, a Rock and Roll Hootchie Koo-val, mégiscsak megalkuvásnak tűnt. Ezután jött Johnny első zuhanása: alkohol, kábítószer roncsolta évekig.  Bár folyamatosan készített stúdiólemezeket, inkább egy-egy koncertfelvétele, mint az 1976-os Captured Alive vagy az Edgarral közös buli lemeze, a Together Live idézte korábbi önmagát.

         A csupa tetkó, ifjú éveiben 70 centis hajat viselő Winter először 1977-ben tért úgy isten igazából magához, a Nothing But The Blues albummal, amelyen Muddy Waters is játszott, és közben Johnny többszörösen viszonozta a szívességet a chicagói blues mesterének. Még duplázni tudott egy év múlva a hasonló hangvételű White, Hot and Blue-val, az 1980-as Raisin' Cainnel azonban ismét ellőtte puskaporát. Minden bizonnyal jót tett azonban önbecsülésének, hogy néhány évvel később feltűnt egy földije, aki legalább olyan szívvel és csuklóval tudta közvetíteni a blues-t, mint ő: Stevie Ray Vaughan. Johnny tudta, hogy alaposan fel kell kötnie a fehérneműt, és ismét jobbik énjét vette elő: három egymás követő albumával csattanós választ adott azoknak, akik úgy vélték, vége, és az ő blues-a már nem kell senkinek. Egyaránt Grammy-jelölt lett az 1984-es Guitar Slinger, az 1985-ös Serious Business, a legjobbra azonban a harmadik, a Third Degree sikerült.

         Mert mit tesz egy vérbeli zenész, ha minden kötél szakad? Előveszi a mestereket, akiknek létét köszönheti. És mivel az amerikai „sápadt arcúak” közül ő állt a legközelebb a fekete bluesmanekhez, ezt a lemezét természetesen nekik ajánlotta és szentelte. Jelzésértékű a borító is, amelyen Johnny azt a régi szürke fémgitárját pengeti, bal mutatóujján a „gyűszűvel”, amelyet már a Nothing But The Blues-on is láttuk-hallottunk. Már maga a címadó szerzemény is egy Willie Dixon-darab (a nagybőgős-énekes óriás éppen abban az évben halt meg), de megszólalnak rajta J.B. Lenoir, Elmore James, B.B.King és Albert Collins darabjai is. Ami pedig a gyökereket illeti: Johnny-nak nagy örömére sikerült másfél évtized után együtt játszania első lemezének több muzsikusával, Tommy Shannon basszusgitárossal és Uncle Joe Red Turner dobossal, akikkel vissza tudták hozni a régi érzést idő után is. Annak idején Red édesanyjának szépségszalonjában kezdték el a közös próbákat záróra után, és mint Winter bevallotta, az újabb közös munka azokat az ártatlan napokat idézte fel benne.  Jutott neki még egy rendkívüli segítség: Dr. John, minden déli blues-zenészek atyja és gyámolítója, aki néhány dalhoz zongoratudását adta.

         A fő szám persze maga Johnny, aki úgy gitározik, mintha az élete múlna rajta. Forgószél-önmagát adja a Mojo Boogie-ban, a legelemibb hangokat csalja ki „üvegnyakkal” hangszeréből az Evil On My Mindban, pokoli sebességváltásokat produkál  a Tin Pan Alley-ban, míg az első oldal másik szép lassújában, a Love, Life and Money-ban inkább kemény érzelmű húrokat penget. A becsületes boogie I'm Goodot követi a 6 és fél perces Third Degree, tele olyan finom, az ének alá mosott hangcsúsztatásokkal, húrfájdításokkal, levegővétel nélküli „tekerésekkel”, sorozatos meg- és kitörésekkel, amiért a bluest annyira szeretjük. A Shake Your Moneymakert majd szétveti az életöröm, az úri közönség táncol!...de hogy csillapodjunk egy kicsit (már aki nem szenved idült vérpezsgésben, ha bluest hall), megint egy jön egy amolyan „küszöbön ülős, mocskos kurvás”, a Bad Girl Blues. Ennyi izgalom után már belefér egy könnyedebb, inkább a Creedence Clearwater Revivalra emlékeztető Broke and Lonely, bár John C.Fogerty sosem volt akkora „virgás”, mint Johnny.

         Kár, hogy Johnny Winter harmadik feltámadása sem tartott sokáig. Ettől kezdve egyre ritkábban jelentek meg lemezei, a róla készült koncertfelvételeken is legtöbbször megroggyant öregembernek látszott még olyankor is, amikor keze még mindig működött. Aztán, a hatvanat betöltve ismét hallatott magáról, természetesen megint egy remekül sikerült blues-lemezzel, az I'm A Bluesmannel, amelyért újra Grammy-re jelölték. Megérdemelt volna végre már egyet.

         Már azt hittem, soha nem fogom őt élőben látni. Szerencsére akadt Magyarországnak egy rock-őrült nagykövete, Simonyi András, aki nem csupán azzal adta bizonyítékát szenvedélyének, hogy együtt jammelt gitárosként a Fehér Házban Bill Clintonnal, hanem azzal is, hogy elhozta Johnnyt Magyarországra: 2008. októberében a Petőfi Csarnok lelkes közönsége előtt lépett fel az akkor már sokat betegeskedő, csaknem teljes vak Winter. Mindent feledtetett azonban, amikor belecsapott a húrokba és énekelni kezdett. A Zene, a Blues éltette őt még hat évig. 2014. július 16-án halt meg egy svájci klinikán.

 

          

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr368750930

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) tudomány (12) Tudomány (1) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) világpoézis (73) Világpoézis (57) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása