GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szűrtreáll 92.

A brüsszeli reptéri terrortámadás estéje. Két terrorelhárító áll a Corvin-negyedi metrómegállóban. Egy férfi és egy nő.  Olyan sötét tekintetű mindkettő, hogy nyugodtan lehetne őket terroristának nézni, ha nem lenne rajtuk egyenruha. Van nálam egy kis szemét. Éppen kettejük között  van a kuka. Nem merek közéjük lépni, sosem lehet tudni, mit váltanék ki belőlük, a horgolt csíkos sapkámmal a fejemen.

Az Árpád-hídi villamosmegálló aluljárójában egy barnabőrű, kissé bizonytalan járású férfi kér tőlem szép angolsággal cigarettát, sajnálattal utasítom el, mivel nem dohányzom. A férfi is sajnálkozik, majd elindul a Hotel Acquincum felé, de közben kishíján alálép egy érkező autóbusznak. Menekültnek túl jól öltözött, pláne, ha az Acquincumban lakik. De akkor miért akart cigarettát lejmolni? Lehet, hogy ilyen a természete?

Az Örök Nászutasok végre maguk mögött hagyták a külvilág zaját és elutaztak egy olyan szállodába, ahol rajtuk kívül senki sem volt, még személyzet sem. Azt csináltak, amit akartak, váltogathatták a szobákat, bújócskázhattak, akár a folyosón is szerethették egymást, ha éppen úgy tartotta kedvük. A csúcspont azonban az volt, amikor elővették a Férfi egyik régi magnókazettáján, amely ő maga énekelte Jimi Hey, Joe-ját, még 15 évesen, és ennek hangjaira vetették bele magukat életük legőrültebb együttlétébe, amikor minden egyes ruhadarabot egyenként, csíkonként téptek le egymásról, és húsz körmükkel vésték egymásba megbonthatatlan vérszerződésüket.

Harmincnégy év után bepótoltam az E.T.-t. Néhány hollywood-i könnyzacskót leszámítva szép mese arról, hogy a szeretet, a kíváncsiság, a mássággal szembeni tolerancia legyőzi a félelmeket, az előítéleteket. És Roswellről azóta sem tudunk többet.

Egy FB-bejegyzés helyhatározása így szólt: Budapest, Magyarország közelében. Csak reménykedhetünk abban, hogy Budapest, legalább is egy része csak közelében van Magyarországnak.

Kirándulni megyünk szüleimmel egy régi városba, amelyet hirtelen elönt a víz. Szerencsére valamennyien jó úszók vagyunk, Anyámat azonban elsodorja az ár. Utána kapok és sikerül őt kimentenem, mire megérkeznek az igazi mentők és kezelésbe veszik őt, én azonban csak kilométerekkel odébb tudok kiúszni, és el is vesztem őket. Hosszas keresgélés után találok egy telefont, hogy legalább azt tudjam, hol vannak. Hívom Apám mobilját, először nem veszi fel, majd csak annyit mond: „Már késő…”. Felébredek..

Buszra szállunk, első ajtóhoz, mert ott nem száll fel senki. Kereszteződéshez érünk, láthatóan rossz helyen állok, mert a buszvezető hölgy feltűnően nyújtogatja a nyakát. Pedig ki is van írva, hogy….Életem olvassa a szöveget: „ne akadályozza a vezetőt a szabad kiáltásban”. Rögtön odébb lépek. Nem venném a lelkemre, ha miattam  sérülnének e derék közalkalmazott szabad vélemény-nyilvánítási jogai.

Életem során sokféleképpen írták már és írták el a nevemet, gyakrabban itthon, mint külhonban. Pedig azt mondják, ősmagyar nevem van és ökörhajcsárt jelent. Egy alapítvány levelezője minden eddigin túltett, el sem tudom képzelni, hogy a Göbölyösből hogyan hozták ki a Gökozsöst. Valószínűleg felkérek egy nyelvészt, hátha le tudja nekem vezetni. De azért a Postát is minden dicséret megilleti, hogy ezzel együtt megtaláltak a levéllel.

Egy jónevű távközlési cég, mint hűséges szerződő felet, baleset-biztosítást kínált nekem. Az ügyintéző hölgy eldarálta a szerződés részleteit, majd megkérdezte, hogy akkor mehet-e. Édesapám arra tanított, hogy a legapróbb betűs részleteket is olvassam el. Honnan tudjam, hogy az amúgy udvarias hölgy ezt is megtette, mikor nem is láttam, mit olvas?

Bájos, törékeny tizenéves jön velem szemben az arcán, komor, lefelé álló szájjal, fejhallhatójába bezárkózva. Pólóján a felirat: „Make Me Smile”. Hát ráférne, de ez már nem az én dolgom, csak jut neki valaki, aki megteszi.

Egy külvárosban kószálok munkát keresve. Egy gyönyörű rózsakerthez érek, és a kertben felismerem Lütyőt, akiről még el is neveztek rózsát, mert ez volt a szenvedélye. Kínálkozom neki segítségnek, elfogad, de azért gyanakodva méreget egészen addig, amíg gyomlálás közben el nem kezdem fütyülni a csendőrök indulóját. Onnantól kezdve együtt trillázunk, de azért megkérdezi: Te most ki vagy? Agykár vagy Pacuha?

Egy fösvény házibuliba hívnak, ahol mindenki csak egy fél pohár bort kap. Úgy döntök, hogy nem fogok szomjan halni, elindulok italszerző útra. Hamarosan kiérek egy középkori hangulatot árasztó negyedbe, rögtön rájövök, hogy ez Róma, a Campo de’ Fiori környéke, tele hangulatos bárokkal. Eszembe sincsen visszamenni.

A 70 éves Tinédzser születésnapi buliján olyan hihetetlen energia áradt a 12 ezres tömegből, hogy aznap éjjel szinte képtelen voltam elaludni, és még másnap is az egekbe szökött a vérnyomásom. Ilyen feltöltödés kellene többi honfitársunknak is, hogy megmozduljanak.

Ismét jelentkezik a távközlési cég, most egy fiatalember, hogy gondolkoztam-e az ajánlatukon. Igen, gondolkodtam, köszönöm, nem, felelem. Megtudhatnám, hogy miért nem? – kérdezi. Magánügy – felelem, mire le is teszi. De nincs nyugtom, mert újabb termékmenedzser zavar meg a munkámban és valami „nunigyümölcsöt” kínál. Köszönöm, mondom, biokertész a sógorom. Az pedig végleg magánügy, hogy a nunit és a gyümölcsöt külön szeretem. Az erotikus poézisre most nem térnék ki.

MR-vizsgálat, 15 percben. Fejemben monoton metálos és elektronikus riffek, néha nyekergésekkel és kalapálásokkal vegyítve. Egy kis hangszerelés rájuk fért volna, legalább egy basszusgitár. Az egyiknél mintha hallani véltem volna némi dobot. Kontrasztanyagot akarnak belém fecskendezni, de miután elolvasom a várható mellékhatásokat, elutasítom. Épp elég bennem a saját gyártású kontrasztanyag. Utána órákig kellemesen zúgott a fejem. Eddig egészen jól voltam.

Takaróim tektonikus mozgásokat végeznek, majd elnyelnek. Történt mindez azon a hajnalon, amikor az ország egykori Mentőorvosán életmentő műtétet hajtottak végre. Pedig azt mondják, egészségesen élt. Huszonhárom évvel ezelőtt éltem át hasonló félelmet, amikor rövid időn belül két velem egykorú kolléga halt, és ugyanolyan önpusztítók voltak, mint én akkortájt. Most én is egészségesen élek, és M. doktor nálam két évvel fiatalabb…

Érzéki szájú, kísirt tekintetű, szemüveges lány ül velem szemben a buszon. Zenét hallgat, néha bágyadtan elmosolyodik. Egyszer csak dohányzacskót vesz elő, és cigarettát sodor magának hosszú, csontos ujjaival. De még nem száll le jó ideig. Ócska bőrtáska az oldalán, rajta kopott kék kabát. Ma este még bebocsátást kér egy férfitól egy kocsmában, aztán éjjel szépen kirabolja, majd nyomtalanul eltűnik.

„A párttal, a néppel egy az útunk” – ordítja a régi indulót egy hetyke bajszú, idősödő férfi a HÉV-en. Néhányan elmosolyodnak, többen undorodva nézik. „Mi az, ezt csak én tudom? Csak én voltam KISZ-tag?” – teszi fel a nótázó a kellemetlen kérdést. Miután nem kap választ, rázendít: „Szép az élet, gyöngy az élet, ám de én csak addig élek, míg a Villa, Villa Negra áll…”

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr258740478

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) álom (128) Álom (1) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) Kultúrtörténet (1) kultúrtörténet (48) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) purim (1) Purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római Birodalom (3) Római birodalom (1) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) történelem (72) Történelem (5) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása