A minap láttam egy népszerű-tudományos filmet a Spectrumon, amely arról szólt, hogy miként működnek azok a bizonyos „hullámok” az „egymásra hangolt” emberek között. Ebben bemutattak egy kísérletet, amelyet egy berlini kutatóintézetben végeztek egy gitárzenekarral. Valamennyiük fejére különböző elektródákat szereltek és játék közben figyelték agyműködésüket, próbálták észlelni azokat az alig látható, de inkább láthatatlan jeleket, amelyekkel „üzentek” egymásnak az összhang érdekében, és hihetetlen volt, hogy a műszerek képernyőjén megjelenő hullámok szinte teljesen azonosakká váltak.
Tehát immár orvos-biológiai szempontból is bizonyítható, hogy igenis léteznek ezek a „közös hullámhosszok”. Hétköznapi emberek között is.
Zenészeknél pedig különösen.
Számomra ennek eklatáns példája a Djabe. Az elmúlt időszakban jó néhányszor láttam-hallottam őket élőben, és éppen e Spectrum-film előtt kaptam meg legújabb DVD-jüket, a Live In Blue-t, amelyen – most már eme ismeret birtokában – figyelhettem meg az együttes tagjainak különleges összhangját.
Bár öt különböző személyiségű, és egymástól eltérő zenei hátterű muzsikusról van szó, ráadásul olyan zenekarról, amely – a kötött témák és struktúrák ellenére – soha nem játssza ugyanúgy ugyanazt a darabot, a rögtönzések közepette is tetten érhető az egymásra való figyelem (csak azért nem írom, hogy „feszült”, mert a feszültséget a Zene, a Játék öröme feloldja), tekintetben, kézben, testtartásban, de legfőképpen agyban. Valószínűleg ez az egyik titka annak, hogy a Djabe immár 20 éve működik, és a jelenlegi felállás 15 éve játszik együtt (az alapító Sipos András 9 évvel ezelőtt távozott el, de szelleme itt maradt…). No meg az állandó invenció, és az, hogy vevők egymás ötleteire, ezáltal zenéjük folyamatosan fejlődik, gazdagodik, mégis megőrzi alapértékeit és hangulatát.
Ezt hivatott bemutatni a Djabe Live In Blue-projektje, amely négy különböző formátumban, de korántsem azonos tartalommal tanúskodik a zenekar munkásságának egyik izgalmas szeletéről, amely a 2012 és 2014 közötti időszakot öleli át. A 45 perces LP, amelynek audiofil bemutatóján volt szerencsém jelen lenni, a dupla CD, valamint a Blue Ray változat után megjelent az összesen 2 és fél órás DVD, amely a Down az Up lemezbemutató turné 2013. március 1-i Petőfi Csarnokbeli surround-koncertjének filmjét. Csak azért nem mondom, hogy minden idők legjobb Djabe-bulija, mert náluk soha nem lehet tudni, mikor és hogyan múlják önmagukat felül. A Down and Up mellett az utóbbi időben már gyakran alkalmazott egyveleggel tekintett vissza az együttes korábbi pályájára, és a zeneünnepbe magától értetődő természetességgel kapcsolódott be a két vendég, Gulli Briem ütős és John Nugent szaxofonos. Az otthoni körülmények között is élvezhető nagyszerű hangzás mellett valóban érzékelhetők a zenészek, Banai Szilárd, Barabás Tamás, Égerházi Attila, Kovács Ferenc és Kovács Zoltán közötti finom hullámok egy-egy leheletnyi váltás, átmenet, vagy váratlan zenei fordulat kapcsán, miközben az operatőr ezúttal nagyon erőteljesen koncentrált a kezek játékára. A Live In Blue-sorozat minden darabjában volt valami „más”, a többihez képest, ezúttal az „extra” a szlovákiai Vágújhelyen, a Blue Note Jazz klubban tartott koncert részlete, ahol a Djabe a Down and Up címadó dala mellett Steve Hackett-tel szólaltatja meg az angol gitáros és a Genesis néhány kompozícióját.
A „Szabadság Zenekara” nem áll meg egy pillanatra sem. Éppen csak lezajlottak ősszel a Miskolci Szimfonikusokkal közös Forward-koncertek, máris újabb nagy megmérettetésre készül a Djabe: április 1-én a MOM-ban tartja 20 éves jubileumi koncertjét, várhatóan ekkor jelenik meg 20 Dimensions című új lemezük is. A koncerten ismét találkozik múlt és jelen: az új anyag előtt panorámát kapunk az elmúlt két évtized zenéiből, a vendégek között ott lesz Gulli, a tablás Mótyán Tibor, a trombitás Koós-Hutás Áron, a korai időkből a szaxofonos Muck Ferenc és a hegedűs Karvaly Tibor, és nem hiányozhat filmről és hangfelvételről Sipi sem…
Közben pedig az ínyencnek ajánljuk az 1999-es Ly-O-Lay Ale Loya című lemez szintén a napokban megjelent DVD Audio/Video 5.1 surround változatát…
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.