GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Hat nap januárból

vizkereszt_1.jpg

Langy Karácsony után jön a jeges újév, két nappal Vízkereszt előtt le is esik a hó a fővárosban. Mindjárt szép nagy pelyhekben, hátha megbénul a nagy gőggel átadott új tömegközlekedési hálózat. És lőn.

Életem Párja 70 perc alatt ér haza busszal egy félórás távról, a hegyi járatok nem közlekednek, taxisok és pizzafutárok mondják le rendeléseiket a rendkívüli hóhelyzetre hivatkozva. Pedig hivatalos jelentés szerint alig 2-3 centis a hóréteg vastagsága. A minket Szüleimmel összekötő telefon az átlagosnál is jobban recseg, tanítványom nem tudja elküldeni a kitűzött feladatot, mert náluk egész nap áramszünet van. Nem működik házunkban a lift, a NAV-nál lefagyott a bérszámfejtő program, a legnagyobb blogszerver nem tudja letölteni a képeket.

Elmetszi torkunkat a fagy, mintha elfelejtettük volna a régi teleket. Nemcsak a mai hatvanasok gyerekkorának piros arcú teleit, hanem egy 29 évvel ezelőtti januárét is, amikor szinte az egész ország megbénult, az a világtól elszakított falvakba harckocsik szállították az alapvető élelmiszereket, de még Budapesten is nagy művészet volt eljutni a város egyik végéből a másikba.

Az aluljáróbeli boltok dolgozói sísapkában, nagykabátban várják a vevőket. A Fedél Nélkül helyi terjesztője új bekecsben kántálja szokásos szövegét.

A panelházak között, a drogéria tövében négy otthontalan, hárman állnak, egyikük fekszik, vastag takarók alatt. Körülöttük számtalan üres borosüveg, egy kopott termosz, de melegíti őket az életmaradékokra lecsapó galambraj is. Maradt egy borunk az ünnepekről, leviszem nekik, kölcsönösen Boldog Újévet kívánunk egymásnak. Mire visszaérek a boltból, már csak egy kortynyi marad az üveg alján.

Közben gyökeresnek tudott karácsonyfánk álló helyében félig lehullik, mert annyira fűtenek a lakásban. Le is szedjük, kitesszük a folyosóra, hátha a hűvösebb levegőn magához tér. Ünnepek után már úgysem lopja el senki.

A bankban Alexandra, a fiatal ügyintéző, akivel már régóta ismerjük egymást, ritka rosszkedvűen fogad. Még jó, hogy a 200-asokból berollnizott 10 ezres láttán felderül. „Direkt 50 darab?” – kérdezi, emlékeztetve, hogy 50 felett díjköteles ezeknek a fémpénzek bevétele. Ettől magához tér, és mint minden hónapban bankszámla és hitelkonstrukciót ajánl és én, mint minden hónapban, ezúttal is köszönettel elutasítom. Hiába van ott a névtábláján, hogy „egyre gondolunk”, e téren sajnos még nem jött össze a nézetazonosság. Azért egy huncut mosolyt ki tudok még belőle csalni, amikor az állami támogatásra finom utalást teszek arra, hogy kit támogasson az állam.

Búcsúkkal teli a filmvilág az év elején. Elment az 56-os menekültből lett Oscar-díjas kameramester, akivel húsz éve egy pillanatra találkoztam, amikor egy szálloda halljában odajött asztalunkhoz, ahol egykori társával, az Easy Rider képvilágának megálmodójával beszélgettünk. Ő már kilenc éve megpihent, utoljára éppen az egykori felkelés filmjén dolgozott, amelyet együtt vittek ki Nyugatra. Vilmos és László előtt ott a nagy kihívás: dokumentumfilmet forgatni a mennyországról, annak létét bizonyítandó. És immár teljes az égi csendőrőrs. Gabaj főtörzs is csatlakozott a verhetetlen Saint-Tropez-i csapathoz, amelyet a nyüzsgő Lütyő hagyott itt először 33 évvel ezelőtt. Mostantól Fütyesz, Agykár, Pacuha és Beléndek a két parancsnokkal együtt fújhatják gyermekien vidám indulójukat. A francia országos csendőrparancsnokság félárbocra engedte lobogóját emlékükre. Közben sokan elfelejtik, hogy Michel mekkora drámai színész volt, Moliére-ben különösen remekelt, sőt még Tótot is játszotta Örkény darabjában. Igaz, akkor is nevettetett…

Nem komponál többé Pierre Boulez sem, aki az Ensemble Intercontemporain-jét még Frank Zappa kamaraműveire is ráuszította.

És még a legolaszabb magyar slágerszerző is itt hagyott bennünket. Hol fordította a legnagyobb futó olasz nótákat – Viharként tombol már a messzi távol, Kislányom, én sírok – hol pedig átírta őket – Talán sok év után, Kis hajó a vágyak tengerén. De az olasz focit is értette. Egyszer, éppen húsz évvel ezelőtt egy Népstadionbeli magyar-olaszon össze is vitatkoztunk Kálmán bácsival – valamelyik átírt slágerén.

Negyven éve élek Óbudán, és most érkezett el az a pillanat, amikor végleg megszűnik környékünk négy évtizeddel ezelőtti buszközlekedése. Akkor három autóbusz indult a Bogdáni úttól: a 6-os, az 55-ös és a 86-os. A 6-ossal jártam be a bölcsészkarra, mert akkor még egészen a Deák térig ment, ha lusta voltam legyalogolni a Pesti Barnabás utcáig (most nem tudom hogy hívják), akkor már első év második félévtől átszállhattam a 3-as metróra, egy megálló erejéig a Felszabadulás térig. (Ma Ferenciek tere, a mi generációnknak és a minket követőknek örökre Felszab marad…). Mire végeztem, a 6-os már csak a Nyugatiig ment, ezzel jártunk a Vígszínházba, erre szálltunk hazafelé a Margitszigetről, aztán jött a várost átszelő 9-es és a 6-ost végleg kivonták a forgalomból. Az 55-öst, amely a Hungárián döcögött végig egészen a Népligetig, leginkább a Fáy utca, a Vasas pálya megközelítésére használtam, de ezzel utaztam a 80-as években a MTK-stadionba is, a nagy rock-koncertekre: Jethro Tullra, Scorpionsra, Iron Maidenre. Az 55-ös halálos ítéletét végül az 1-es villamos írta alá, 23 évvel ezelőtt. A legszorosabb kapcsolatom a most megszüntetett 86-ossal volt: 24 éven át ezzel mentem munkába a Magyar Távirati Irodába (átszállás a Szarvas téren a 78-asra, később a 178-asra), de ez kötött össze a Tabánnal, a Bem-rockparttal, később a Francia Intézettel, ezzel vittem srácaimat úszni tanítani a Komjádiba, majd mentem szülői értekezletre a Csík Ferenc sportgimnáziumba. De eljutottam vele egészen gyerekkorom egyik színhelyéig, Lágymányosig, ahol egykori általános iskolám áll a Baranyai utcában és ahol a Közösségi Házban az ősidőkben Gesarolt, a 90-es években Hobót hallgattunk, és innen csak „yeeee” volt a Fővárosi Művelődési Ház, ahová „őrsi moziba” kéredzkedtünk el a Cartouche-ra, és ahol néhány évtizeddel később a Bluesügyi Hivatal (arcpirító zenekar) nyomta, nosztalgia-zsíroskenyér mellett. A 86-oson volt a „mesemondó” sofőr, aki egész úton mesélt Budapest történetéről, verseket idézett, és közben az utasokra is figyelt. Egyszer egy feljelentés nyomán, mely szerint „zavarja az utazóközönséget”, rövid időre levették a járatról, de a többség visszakövetelte őt. Már régen nyugdíjba ment, de mi, „régiek” még emlékszünk rá és megőrizzük magunkban a 86-ossal együtt. Most azt akarják velünk elhitetni, hogy ezentúl átszállás nélkül el lehet jutni Óbudáról Újbudára. Csakhogy ez csupán Óbuda egyes részeire igaz, például a Flórián tér környéki lakókra, vagy a kaszásdűlőiekre nem. Mert a „fonódónak” mondott villamos miatt megszüntetik az egyetlen járatot, amelyről valóban el lehetett jutni ezekről a környékekről átszállás nélkül Újbudára.

Vízkeresztkor ismét elkezdett esni a hó, de mintha mindegy volna neki, el is állt. Aztán újra megindult, sűrű, lomha pelyhekben. Mintha igaz tél lenne.

Én pedig, ahelyett, hogy téli álmot aludnék, ezerrel pörgök.

vizkereszt_2.jpg

Fotók: Benke Rita és GNL

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr928245752

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) Élet (2) élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) purim (1) Purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szocio (60) szoció (3) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) tudomány (12) Tudomány (1) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) zene (7) Zene (68) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása