GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szűrtreáll 68.

„24 éve mőköködő kiskereskedelmi cég” – olvasom a lifthirdetésen. Most már csak arra lennék kíváncsi, hogy mivel foglalkozik lassan negyedszázada.

„Folytatódik a gazdasági növekedés, erősödik a felmelegedés” – hallgatja a híreket zsebrádióján a hajléktalan. Made In Italy, 1966, rendezte Nanni Loy. Egy eldugott olasz hegyi faluban egy plakát előtt gyülekeznek kicsik és nagyok. Rongyosok, soványak mindannyian. Végre találnak egy írástudót, aki fennhangon olvassa: „Segítsetek az éhező afrikaiaknak”. 1968, Umblav Tu phenye, a Gerilla együttes pol-beat dala. „Falu szénén vályog viskó, Gazsi cigány ott lakott/Népszava és Népszabadság fedett minden ablakot. Hogyha rán ablakára, ugyanazt látja hónapszámra/olvassa a híreket, szegények a négerek”.

Rezső úrnak felmondtak. Több mint négy évig szinte az egyetlen fix pont volt a sarki zöldségesnél, folyamatosan morgott, és folyamatosan veszekedett a főnökkel, úgy tűnt, ez a mindennapos játék hozzátartozik a bolt imázsához, akárcsak Rezső úr folyamatosan ritkuló fogsora és Milan-meze. Ugyanakkor a valódi koránál duplájának látszó fiatalembert kedvelték a vevők, mert velük mindig készséges volt, igaz, minden különleges kívánságért őt ugrasztották és ő teljesítette is. Vajon hol trógerol tovább, lesznek-e olyan törzsvásárlók, akik ugyanúgy ragaszkodnak hozzá, mint itt néhányan?

Ugyanazon az estén került a kezembe a Szüleimről egyik valaha látott legszebb kép, amikor sokadszor néztem meg újra Fellini Ginger és Fredjét. Az én szüleim is nagyon szerettek táncolni fiatal korukban. Lassan mi is abba a korba érünk, amikor már csak visszatekinteni tudunk ifjúságunkra, én mégis sokszor úgy érzem, mintha az évtizedekkel ezelőtti történések is jelen idejűek lennének.

Három napig állt fenn az a kerítés, amely megakadályozta, hogy az utasok a főúton toronyiránt átvágva jussanak el a HÉV-ig. Ha minden korlát csak ennyi ideig maradna, már eljött volna a boldog anarchia kora. De lehet, hogy csupán fémtolvajok teljesítettek jószolgálati küldetést.

„Vagy te kötöd fel őket, vagy ők kötnek fel téged” – szögezte le egy fiatal lány barátjának, aki nem tudott különbséget tenni barátnői, a dögös Darina, a nyúlánk Dóra és az énekes Zoé között.

A Bűbájos Küsmödi napszemüveggel védekezik a nappali szürkület ellen. Bántóbb is az, mint a ragyogás, csak nem vesszük észre.

Bázis italbolt a Bosnyák tér mellett. Értékes útmutatás a piásoknak. Itt lehet alapozni.

Meghalt egy idős asszony a házban. A nevét 20 éve ismerem a levélszekrényekről, mégsem tudom őt beazonosítani. És nem ő az egyetlen, még az emeletünkön is van, aki mellett nyugodtan elmennék, ha az utcán találkoznék. Pedig nem is vagyok embergyűlölő.

Hazaérek, és ott találom Anyámat, amint egy régi komódból szedi ki azokat a leveleket, amelyeket soha be nem vallott szeretőim írtak nekem. Ez a komód ma az ő lakásukban van, de egykori titkos levelezésemet valahol máshol őrzik és eszükbe se jutna abban kutakodni. Anyám szélsebesen futja át a leveleket és mielőtt megszólalnék, megnyugtat: ő mindenről és mindenkiről régóta tud, de ezután is hallgatni fog. Hallom csengetni a postást. Lemegyek, tele van a postaládám kézzel írott levelekkel, húsz évvel ezelőtti típusú borítékokkal, és akkori árú bélyegekkel. A levelek stílusa ugyanolyan, mint a régieké, de egyetlen név sem ismerős, pedig többnyire azokra is emlékszem, akiktől egyszer kaptam levelet. Vagy vannak olyanok, akiket még magamnak sem vallottam be?

Kedvenc zenekaromat hívom meg vacsorára, mindenféle jó zenéket hallgatunk. Egyszer csak Lady B. elővesz egy nagy altszaxofont, és mosolyogva felém nyújtja. Gyerekkoromban volt egy piros-kék műanyagból készült játékszaxofonom, ami meg is szólalt, kisebb dallamokat lehetett rajta fújni, de e hangszer ízére csak később kaptam rá, amikor meghallottam Dicket, Birdöt, Trane-t vagy később éppen Lady B.-t. Most kézbe veszem az altót, és - csodák csodája – le is játszom rajta egy jól ismert futamot. Lady B. mosolyogva bólint, mire Ch. és M. már nyomják is alá: „Pa-papa-pa-pa-papa-pa-papa-paaaa…”. Legszívesebben magamhoz ragadnám a basszust is, hiszen azt a riffet jól tudom – ta-dam, ta-dam, ta-dadadada-dam – de a végén még nagyképűséggel vádolnak barátaim…

Két néhai kedves szerkesztőmmel ülök egy szobában, és felemlegetem nekik, hogy micsoda csapattal dolgoztunk együtt hajdanában. Felsorolok legendás neveket, mire az egyikük – aki nemcsak szakmai zsenialitásáról és hirtelen haragjairól, hanem iszonyatos szivarjairól is híres volt – mély megvetéssel néz rajtam végig: „Most mélységesen megsértettél” – mondja, és egyenként elemzi, hogy ki miért volt gyenge eresztés. Kezdem megérteni azt az egykori mondást, mely szerint ő azért volt annyit külföldön, mert nem lehetett őt hosszú távon elviselni…

Elegáns hajléktalanunk egy hatvanas években kiadott, narancssárga vászonkötéses könyvet olvas. Mintha ismerős lenne a borító, talán olvastam is valamikor, de nem akarom közelebbről megbámulni. Olyan lehet ő, mint ama bölcs ember, aki a lágerben egy nappal halála előtt kezdett el egy új nyelvet tanulni.

Plüssnyúl egy felfordított kalap és egy üres kockás takaró társaságában az Árpád-hídnál, miközben gazdája odafent, a jeges eső verte villamosmegálló alatt fújja furulyán, hogy „Gyengéden ölelj át”. „Répára gyűjtök, köszönöm” – így a nyúl felirata.

Láttam egy filmet, amely mintha a korábbi önmagamról szólt volna. Arról, aki, ha éppen egyedül volt, megpróbált visszatérni egy régebbi szerelméhez, vagy ha a lány hirtelen felbukkant, nem utasította vissza. Arról, aki bárhol, bármikor képes volt valakit felszedni a kaland kedvéért, akkor is, ha tudta, hogy legjobb esetben is csak két éjszakás történet lesz. Arról, akihez beköltöztek, és akitől kiköltöztek és ebből rendszert csináltak. És örömmel fedeztem fel a filmben sok-sok lemezritkaságomat, amelyekből ugyanúgy le tudnám vezetni életemet, mint a főhős, de soha eszembe se jutott, hogy egy lemezboltban dolgozzam.

A miniszterelnök-helyettes történelmi bejelentést tett: újabb 25 évig fogják hülyének nézni a magyar lakosságot.

Mostanában egyre gyakrabban szemlélem meg a velem szemben ülő nők kezét. Lehet, hogy csak azért, hogy a lábukat elképzeljem? Csak az a furcsa, hogy a hosszú, erős, de nemes vonalú kezek keltik fel a figyelmemet, és gazdáiknak aligha lehet pici, párnás lábuk, amilyenekért mindig odavoltam. Őszül a vén faun.

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr678113312

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) purim (1) Purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása