GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

A vikingekről

Roskilde 6

 A bizánciak számára a távoli északi területek magától értendően pokoliak voltak. A telek olyan szörnyűek voltak, hogy még a farkasokról is úgy számoltak be, akik átkeltek a befagyott tengereken, hogy megvakultak a hidegtől. Nem meglepő tehát, hogy az ott lakóknak sem tehettek mást, mint csapásokat vágni a hóban és szaporodni.

A VI. században egy bizánci tisztviselő úgy jellemezte Skandináviát, mint „gyerekgyárat, a nemzetek anyaméhét”. Három évszázaddal később, 860-ban ez be is igazolódott, amikor Konstantinápoly polgárai felháborodottan konstatálták, hogy egy 200 hajóból álló flotta kavarja fel a Boszporusz vizét. Konstantinápoly ellenállt a támadásnak, amikor azonban a pusztítás elérte a város környékét rászakadt az Isten haragja. A templomokat kifosztották, a kolostorokat felégették, a foglyokat darabokra vágva dobták a tengerbe. 200 évvel később a norvég kalózok újabb hulláma következett, a bizánciak hiába emeltek áthatolhatatlan falakat, rémisztő étvágyú fosztogatás és öldöklés vette körül őket. „ Ezek az emberek vadak és könyörtelenek –jajveszékelt a pátriárka – és hangjuk olyan, mint az üvöltő óceán”.

 

Ez azonban csak részben volt igaz. Nem minden Konstantinápolyban megjelent viking, törekedett azt kifosztani. Ennek bizonyítéka megtalálható a város szívében a Hagia Sophia Katedrálisban, amely a bizánciak számára a legfelső kegyhely volt. 1964-ben, ebben a templomban fedeztek fel a déli szárnyon egy északi runa írással bevésett nevet: „Halfdan”. 11 évvel később egy másikat is találtak: Ari. Mit kereshetett két viking abban az épületszárnyban, ahová csak a császár rendkívüli bizalmasainak tették lehetővé, hogy belépjenek?

 

A legvalószínűbb válasz Európa másik végén, az Izlandon irt sagák gyűjteményében található meg. A Heimskringla saga, amely a legfontosabb információs forrásunk a viking Norvégiáról, tartalmazza leghíresebb királyának életrajzát. Harald Hardrada, a „kemény király” élete vége felé lépett a trónra. Fiatalemberként hazája gyilkos dinasztiáinak viszálya elől menekült Oroszországba, abba az országba, ahol „megbízható beszámolók” szerint, óriások tanyája volt és olyan férfiaké, akik mellbimbói között volt a szájuk, ugyanakkor virágzik is a kereskedelem a szomszédos Novgoroddal és Kijevvel

 

Egy idő után a száműzött Hardrada végül Konstantinápolyba került, ahol nagyra értékelték kereskedelmi képességeit, bátorságát, magasságát, és a fejsze forgatásában való jártasságát. A bizánciak megértették, hogy egy szelíd vikingről van szó, és így kiváló kereskedőként szolgálhatott. Halfdan és Ari, akik bevésték nevüket a Hagia Sophiában, a császár őrt állói voltak, amikor Hardrada császári szolgálatba lépett. Ellentétben Halfdannal és Arival, Hardrada gyorsan nevet szerzett magának és híre eljutott egészen Izlandig. Harcolt Szicíliában, a Heimskringla szerint ő szabadította fel a Szent Földet a szaracénok uralma alól, beleszeretett egy császárnéba, és megküzdött egy sárkánnyal. Amikor 1044-ben végül elhagyta Konstantinápolyt, már élő legenda volt. Norvégiába visszatérve ő lett a király.

 

A vikingek előtt senki utazott annyit és olyan látványosan. Az angolok ma is emlékeznek Hardradára, mint az angol trón lehetséges várományosára, aki részt vett az 1066. évi eseményekben, azonban a Stamford Bridge-i csatában az életét veszítette. Most azonban, hála a British Múzeum új, látványos kiállításának lehetőség nyílik arra, hogy őt, és norvég barátait, egy őket megillető szélesebb kontextusba helyezzék. A látogatók meglepődve láthatják, hogy milyen messzire jutottak el a vikingek Izlandból Észak-Afrikába, Kanadából a Kaszpi-tengerre, ők voltak az elsők, akik négy kontinenst értek el.” Vad szélviharok csapkodták a hajók orrát a partok mentén, de hajóink rendíthetetlenül úsztak be a kikötőbe”- énekelte Hardrada udvari költője.

 

Helyénvaló tehát, hogy a British Múzeum kiállítását az a hajó uralja, amelyet Koppenhága nyugati részén lévő kikötő területén találtak. Amikor épült, Hardrada még gyerek volt és ez a leghosszabb hajó, amely túlélte a viking korszakot. A hajót Hardrada egyik elődje építtette. A Roskilde 6-nak nevezett „hajóorr egy sárkányfej volt, amely arany berakással volt díszítve, a hajó tatja pedig sárkány farkat formált.” Gripsholm Stone svéd kalandor, akit becenevén „Utazó Ingvarnak” hívtak, így ír emlékirataiban a vikingekről: „messzire utaztak, és derekasan szereztek aranyat”.

 

Ingvar és emberei még a Kalifátus északi partjait pusztították 1042-ben, amikor Hardrada elhagyta Konstantinápolyt, de a vikingek tevékenysége Eurázsiában, majdnem olyan kiterjedt volt, mint az Atlanti óceán északi felén. Az arab ezüstpénz, a dirham, hosszú ideig a jólétet biztosította Skandinávia-szerte. Hardrada is gyarapította kincsestárát kereskedelemmel, vagy zsákmányolással, amíg meg nem elégelte, hogy cimboráira, vagy a költőkre költse. A vikingek nem ismerték a takarékosságot.

 

34 évvel ezelőtt, amikor a British Múzeum megnyitotta az első kiállítást a vikingekről, mindez nem volt ennyire nyilvánvaló. A hidegháború éveiben a nyugatiak számára a vikingek Eurázsiába történő behatolásának kutatása a Volga és Dnyeper mentén elérhetetlen volt. Ma, annak ellenére, hogy Oroszország ma sem szívesen ismeri el, hogy a gyarmatosító skandinávok hozzájárultak a korai Kijev és Novgorod fejlődéséhez, párbeszéd alakult ki a múzeumok között.

 

Az elmúlt 30 évben a kutatás területe sokat változott. A mostani kiállítás alcíme „Élet és legendák” is azt sugallja, hogy a népek képzeletében a vikingek ambivalens helyet foglalnak el a történelem és a mítoszok között. Ennek oka egyrészt az, hogy a korabeli források a vikingek tevékenységéről többnyire az „áldozatok oldaláról maradtak fenn, másrészt azoknak a norvég hagyományoknak a csekély száma, amelyeket végül írásos formában is megőriztek. A Heimskringla beszámolóját a különböző norvég királyok felfedezéseiről csak a 13. században foglalták össze, sokkal az események megtörténte után.

 

Vajon mennyire hitelesek ezek a források? Igaz, hogy Hardrada felszabadította a szentföldet és megvívott a sárkánnyal? Nyilvánvalóan nem. Az elmúlt évtizedekben a kutatók erőfeszítéseket tesznek, hogy megvitassák a hitelesség kérdését, és egy árnyaltabb egyetértésre, jussanak a sagák, mint a viking kor forrásait illetően.

 

A sagák tanúsága szerint a skandinávok ez idő tájt anakronisztikusan mélyen pogányok voltak. akik imádták pogány isteneiket, bár azok nem voltak a legendák főszereplői. Ugyanakkor egyes legendákban már fellelhetők a keresztény befolyás nyomai. A legmélyebb átalakulás és egyike azoknak az utolsó csodáknak, amelyek elhomályosították az isteneket, a kereszténység győzelme volt a viking térségekben. Az akkori dán király, Kékfogú Harald a 10. század közepén azzal dicsekedett, hogy a dánokat a kereszténység elfogadására kényszeríttette. A kiállításon szerepel egy hatalmas gránit runakő, amelyen a király dicsekvése olvasható, kiegészítve egy keresztre feszített Krisztus képpel. Az olyan királyok számára, mint Harald nem volt azonnal egyértelmű hogy az új isten főnök, teljesen más mint a régi Odin, a „mindenek atyja, az istenek királya” volt. A keresztény isten ugyancsak mennyei befogadást és követőinek haláluk után, megjutalmazást ígért. Nem meglepő tehát, hogy a királyok, akik felvették a keresztséget továbbra is fogadták Odin furcsa látogatásait.

 

Egy évszázaddal Kékfogú Harald megtérése után Odin látogatásait egyszer s mindenkorra megszüntették. Hardrada Bizáncban eleget látott ahhoz, hogy tudja, hogy egy pompázó keresztény hatalom mit tud felajánlani egy ambiciózus hadúrnak. Ő a skandináv történelemben, abban a döntő pillanatban uralkodott, amikor még lehetséges volt a régi élvezeteket kombinálni a gazdag új lehetőségekkel. Hardrada továbbra is folytatta a norvég hadúr hagyományos tevékenységét: értelmetlen háborúkat folytatott a szomszédjai ellen, felégette városaikat, sárkányos hajóival fenyegette partjaikat. Azonban Anglia elleni inváziója sorsszerűen az utolsó volt, amelyet viking királyok folytattak, és annak ellenére, hogy unokája Magnus Barelegs sikeres hadjáratot folytatott Orknay ellen, egy korszak a végéhez ért.

 

Abban a világban, amelyben Európa minden királya keresztény volt, nem jutott hely a vikingeknek, még a királyoknak sem. Az északiak dühe, amely három évszázadon keresztül terrorizálta a kereszténységet, megváltoztatta a történelem menetét, és divattá tett egy maradandó legendát, végül megszűnt.

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr238112830

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szocio (60) szoció (3) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) SZűrtreáll (2) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) zene (7) Zene (68) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása