GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szemerey Eszter: „Késő este nem éri meg türelmetlenkedni.”

Egy volt McDonald’s dolgozó vallomása arról, miként verik át a céget az alkalmazottak

A világ legnagyobb gyorsétterem-lánca 1940 óta látja vendégül az embereket világszerte. A McDonald’s évről évre egyre nagyobb profitot termel a válság ellenére is. Olajozott gépezetként működik, legalábbis látszólag. Merthogy még a világ egyik legismertebb márkáját is ott lopják meg a dolgozói, ahol csak tudják…

- Legtöbbet az ételekkel lehet trükközni. – kezd bele történetébe a neve elhallgatását kérő fiatal lány, aki diákmunkásként fél évet dolgozott az egyik fővárosi McDonald’s éttermében. – Mindennapos jelenség volt, hogy barátoknak, ismerősöknek nagyobb adagokat vagy ingyen ételeket adtunk ki. Ez legkönnyebben akkor ment, amikor a műszakvezetők nem voltak bent. Bár azt is hozzá kell tennem, van olyan vezető, aki még ezért sem szól egy szót sem. A 21 éves lányt is hasonló eset miatt rúgták ki, pedig nem bukott le. Egyszerűen rákérdeztek, hogy ő adott-e már ingyen ételt valakinek, és ő bevallotta, hogy igen. Abban a pillanatban megváltak tőle.

Mióta léteznek munkahelyek, azóta létezik a munkahelyi lopás fogalma is. Nincs olyan cég a világon, melynek egyetlen dolgozója sem rövidítette még meg a költségvetést. Szinte lehetetlen kivédeni a hasonló eseteket, mert a főnök egyszerre csak egy helyen lehet jelen, nem tud többfelé osztódni. Léteznek közvetett megoldások, de ezek sem száz százalékosan hatásosak. A McDonald’s dolgozói szabályzatának értelmében a kasszánál dolgozók nem tarthatják meg a borravalót, az minden esetben a céget illeti. Ezt ellenőrizendő, a pultok felé biztonsági kamerákat telepítettek. – Az ember hamar kitanulja, mit lát a kamera szeme és mit nem. Csak ügyesen kell helyezkedni, és a bevétel átszámolásakor egy mozdulattal zsebre lehet tenni a borravalót. Persze sohasem többet, hiszen az azonnali lebukást jelentene.

A volt dolgozó szerint ezek nem túl nagy összegek, de „mentségükre szóljon”, hogy maga a fizetés sem az. Pláne, hogy a diákmunkások esetében szigorúan ügyelni kell a ledolgozott munkaórákra. Legalábbis papíron. A diákok délutános műszakban legfeljebb este nyolcig maradhatnak az étteremben, ha túllépik ezt az időpontot, az éjszakai műszak bérei vonatkoznak rájuk. – Szinte sosem végeztünk időben, leggyakrabban 9-10 óra között blokkoltunk ki. Ilyenkor viszont már nagyobb órabért kellett volna kapnunk, ezért a műszakvezetők általában visszamenőlegesen állították át a blokkolási időt még nyolc óra előttre. A túlóradíjat viszont nem fizették ki, mintha ott sem lettünk volna.

Az egész napos műszakok mellé az étterem biztosít ebédet a dolgozóinak. A volt diákmunkás szerint ez megnyerően hangzik, de a valóságban nem egy kiadós étkezést jelent. Az állami tulajdonú üzletekben egy menüt kapnak a dolgozók, a franchise-típusú éttermekben viszont pontrendszer alapon működött az étkeztetés. – Ez elsőre jól hangzott ugyan, de hamar szembesültünk vele, hogy az összegyűjtött pontok csak egy hamburgerre és egy kis üdítőre válthatók be. Ennyi energiával pedig nagyon nehéz végigdolgozni nyolc órát. – Az ebédszünet átlagosan 20 perc, ez azonban attól függ, éppen mennyi a vendég. Ha sokan állnak sorban a kasszáknál, a dolgozóknak tíz perc alatt kell lezavarniuk a saját ebédjüket. Az elveszett időt a munkások ott próbálják visszanyerni, ahol tudják. - A dohányzóknak óránként öt perc cigarettaszünet van engedélyezve, ezért sokan már az interjúnál azt állítják magukról, hogy dohányoznak, csak hogy kicsit több szünetet tarthassanak.

A McDonald’s rendszeresen tart olyan akciót, melyben egy nagy menü mellé ajándék poharat adnak a vásárlóknak. A volt dolgozó szerint az ilyen promóciós ajándékokkal élnek vissza leginkább az alkalmazottak. – Gyakorlatilag kartonostul hordják haza a poharakat, amiket aztán ismerősöknek adnak el. – Egy egyszerű számítással kiderül, hogy ha az ingyen megszerzett poharak jelképes összegekért cserélnek gazdát, az hosszú távon szép összeget jelent a „tolvajnak”. – A szemben lévő benzinkút dolgozói például kifejezetten érdeklődtek ezekért a poharakért, ezért még az sem érdekelte őket, hogy illegális forrásból jutnak hozzájuk. – Arra a kérdésre, hogy mi mindent tulajdonítanak el a dolgozók, a lány halvány mosollyal az arcán válaszol. – Mindent, ami csak mozdítható; a gyerekmenükhöz járó ajándéktárgyaktól kezdve egészen a fagylaltokra szórt csokireszelékig. Vannak, akik egyenesen sportot űznek abból, melyik nap milyen zsákmánnyal térhetnek haza.

A visszaélések nagyban függnek persze az aktuális műszakvezetőtől is. A névtelen forrás szerint van olyan üzlet, ahol, ha nem szimpatizál egy alkalmazottal a műszakvezető, direkt a legrosszabb posztra osztja be őt. – Köztudott, hogy az autós részleg rendelésfelvételén a legunalmasabb a munka, mert ott egyedül ül az ember, és néha-néha a pénztárgépet nyomkodja. Ha a műszakvezető ki akar tolni egy dolgozóval, az egész műszakra oda osztja be, így gyakorlatilag nem is találkozik emberekkel egész nap. – Műszakvezetők között is akadnak azonban barátságosabb figurák, akik néha még a kisebb „sikkasztásokban” is segítenek.

Munka szempontjából a legkellemesebb időszak egyértelműen az éjszakai műszak. Ilyenkor az étterem rész zárva tart, a dolgozóknak pedig annyi a feladatuk, hogy kitakarítsanak, és ha befut egy rendelés, akkor elkészítsék azt. A vezetők nem szívesen töltik az egész éjszakát a McDonald’s üzletében, ezért ha a késői órákban látogatjuk meg a gyorséttermet, jobb barátságosan viselkedni a dolgozókkal. – Az éjszakai műszakban nem érdemes türelmetlenkedni, mert a munkások ekkor gyakorlatilag felügyelet nélkül végzik a dolgukat. A nem szimpatikus vendégek ilyenkor nagyobb valószínűséggel kapnak olyan ételt, ami már több órája állt a konyhapulton. – Mivel késő éjszaka kizárólag az autós kiszolgálás működik, a vendég csak otthon szembesül a színvonalon aluli étellel, és ilyenkor nagyon csekély az esélye annak, hogy visszafordul reklamálni. Ezáltal a lebukás veszélye is a nullához közelít. – Olyan esettel is találkoztam már, aki nemes egyszerűséggel a székeken aludt hajnalban, mivel nem volt vendég. – teszi hozzá a volt dolgozó.

A mostoha munkakörülmények és a nem éppen kecsegtető anyagi juttatások mellett miért választják mégis ilyen sokan a gyorséttermet, mint diákmunka lehetőséget? A forrás szerint a válasz egyszerű. – Szinte semmilyen előképesítés nem szükséges hozzá. Elég, ha megvan a két kezed. – Márpedig akinek két keze van, az bizony lopni is tud. És a mellékelt ábra alapján nagy valószínűséggel fog is.

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr338111826

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) álom (128) Álom (1) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) SZűrtreáll (2) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) zene (7) Zene (68) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása