GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Mágikus eperföldek, rozmárok, buszok és egyebek

„Én vagyok ő te is vagy ő

te vagy én és mi mindannyian

hogy pucolnak mint a disznók

ha lőnek futnak

s én bőgök

 

furgonra várok zablöttyben járok

az ing részvényes a kedd véres

mily mocsadék lettél

nyúlós kispofám

én tojás de ők is tojás

s én a rozmár

 

közrendőr közszerv

nyalka kis közeg csücsül az úton

mindenki repül

mint Lucy ott felül

s repeszt

s én bőgök

 

halott kutya szeme

sárga lötty belőle

kéjenc halasnő

tilalmas papnő

ez lettél te cafat

elhagytad bugyidat

én a tojás…

 

a napra vársz egy angolkertben

de ha nem lesz

még leéghetsz

az angol esőben

 

szakértő szarértő köhögő pöfögők

Dzsóker vagyok rajtatok röhögök

mosolyod valóban malac az ólban

mint röfög

s én bőgök

 

szardiniapempő fut az Eiffel-tornyon

kezdetleges pingvin Hare Krishnát vibrál

de hányan látták:

Edgar Allan Poe-t rugdossák?”

(GNL fordítása)

 

Amikor ezt a dalt megkaptam először kislemezen, még ugyancsak serdületlen voltam, és szinte féltem a benne lévő fals hangoktól (ez kisgyerekkori maradvány). Kétségtelen, sem a zene, még kevésbé a szöveg nem volt éppen egy 12 éves gyereknek való.  De aztán hála Istennek felcseperedtem (jó volt az nekem?...), és már sokkal inkább vevő lettem a kakofóniára, no meg az ilyen abszurd (?), nonszensz (?) szövegekre. Ez volt az egyik dala a 45 éve, 1967. karácsonyán bemutatott harmadik Beatles-filmnek, a maga korában csúnyán megbukott Magical Mystery Tournak. Az I Am The Walrus filmbeli betétje egyben a közel egy órás tv-film egyik csúcspontja volt, a klip egyik őse, amelynek különösen morbid befejezése a leples-kényszerzubbonyosok és velük összefogódzó rendőrök „haláltánca”, miközben a hangok egyre emelkednek. Miért, muszáj egy pokolba vezető útnak mindenáron lefelé mennie?

https://www.youtube.com/watch?v=RG73Pk1yUj8

A Magical Mystery Tour szabad komédiázás volt a Sgt. Pepper komoly mondanivalói után, még forgatókönyv sem készült hozzá, mintegy azt illusztrálta, hogy a Beatles bármit megtehet, még akár egy kudarc is belefér a dicsőségükbe. Képi világában azonban jól illusztrálták a pszichedelia hatásait, amelyek ugyancsak megjelentek a zenében is. Nemcsak az I am The Walrus, hanem a George Harrison jegyezte Blue Jay Way és a Flying lebegése is ebbe az irányba tartott. És azért ne feledkezzünk meg a címadó dal hangkorkánjáról és meditatív záró zongorafutamairól, a Your Mother Should Know pop-kupléjáról, és nem utolsósorban a The Fool On The Hillről, amely szépen illeszkedik a Beatles leghíresebb magány-dalai közé az Eleanor Rigby-től a She’s Leaving Home-ig. Macca azt állítja, hogy a dal a zenekar gurujáról, Maharishi Mahesh-ről szól. Indiai hangsze nincs benne, ellenben doromb, valamint többrendbeli furulya és fuvola igen.

E hat dal szerepelt a karácsonyi dupla kislemezen, pontosabb EP-en, amely Nagy-Britanniában, néhány nyugat-európai országban és Japánban jelent meg, míg az Egyesült Államokban LP-ként adták ki, egyik oldalán a hat eredeti dallal, a második oldalán pedig 1967 Beatles-sikereivel, amelyek közül csak a Hello Goodbye hangzott el a filmben. Nekem is ez van meg, gazdag, füzetszerű fotóillusztrációkkal.  (Ez utóbbi verzió csak 1976-ban jelent meg először a szigetországban, végül 1987-ben, amikor a Beatles-tagok megjelentették egész katalógusukat CD-n, tették hivatalossá ezt a 11 dalból álló albumot).

A két anyag egybeolvasztása végül is teljesen indokolt volt, hiszen zeneileg közös tőről fakadtak. Ugyanaz a sokirányú tér- és hangtágítás jellemző őket, mint a Sgt. Pepper dalait. És bizony volt is olyan, ami eredetileg arra készült, mint minden idők egyik legszebb Beatles-dala, a Strawberry Fields Forever, amely immár elválaszthatatlan John Lennon meggyilkolásától, pontosabban a halála után létrehozott New York-i emlékparktól. A felvételhez, benne a vonósnégyessel, a befejezetlen gitárszólóval, a mellotron-háttérrel és az atonális végső káosszal, több klip is készült, az eredetinek egyik főszereplője éppen egy színesen összepingált mellotron, a fiúk mozgó portrésorozata mellett. A Strawberry Fields elválaszthatatlan ellenpárja a Penny Lane, amely a hagyományos angol slágerzenét ötvözte a rock-kal és a barokk muzsikával. Lennon itt, McCartney ott. Amikor most újra elővettem a Penny Lane korabeli filmjét, akkor döbbentem rá, hogy ez a felvételt láttam annak idején egy nagyszerű zenékkel és világhírű előadókkal színesített olasz középiskolás tv-vetélkedőben, amelynek aznapi sztárvendége Paul McCartney volt. Ő mutatta be a közönségnek e filmet – 45 év találkoztam tehát ismét Lennon kószálásával, a fiúk közös sétalovaglásával, amelynek végén rizsporos parókás emberektől kapják meg hangszereiket.

https://www.youtube.com/watch?v=N7yhHsItZ9Y

Ma már rock-történeti közhely, hogy e két dalt 1967 januárjában egy „dupla A oldalas” kislemezen adták ki, ezáltal a slágerlistán „kioltották egymást” és így történhetett meg évek óta először az a gyalázat, hogy nem a Beatles volt a n.1, hanem Engelbert Humperdinck a Release Me-vel!

A Hello Goodbye leheletfinom vokáljai, amelyek alatt mintha késleltetett lenne a gitáralap, a brácsák hangja tették népszerűvé a dalt. A hozzá készülő promós filmben viseltek a fiúk utoljára hagyományos, gallér nélküli öltönyüket és itt látható – egészen 1980-ig – utoljára John Lennon szemüveg nélkül.  Minálunk, feltehetően a Szabad Európa rádiónak köszönhetően, sokáig a „disszidensek himnuszaként” volt elkönyvelve. Ó, szent ostobaság…

https://www.youtube.com/watch?v=lKRAyZiHWLQ

A Baby You’re a Rich Man fő hangszere egy „klaviolin” (elektromos csembaló), de oboát is hallunk benne, méghozzá Brian Jones megszólaltatásában, a kórusban pedig ott van Mick Jagger. Ha jól figyelünk, ki is halljuk Mick jellegzetes hangját – hát ennyit a Beatles-Rolling Stones közötti kibékíthetetlen ellentétről…A vége pedig mi lehet más, mint a nagy békehimnusz, az All You Need Is Love, amelyet Our World világközvetítésben hangzott el először 1967. június 25-én. A kórusban itt is ott vannak a Stones tagjai, Marianne Faithfull, Keith Moon a The Who-ból és sokan mások. A dal, amely ma a világ egyik legismertebb békehimnusza (az elején a Marseillaise-zel, a végén az In The Mood-dal és a Greensleaves-szel), egy évvel később a Beatles rajzfilmjében, a Yellow Submarine-ben is hordozta a főmondanivalót. Elvégre tényleg nincs ennél fontosabb dolog a világon…

https://www.youtube.com/watch?v=lh3sz7DANUY

A Magical Mystery Tour szűkebb és bővített változatának nem ártott az idő. Sőt, ma már jobban értékeljük a Beatles zenéjének minden olyan apró rezdülését is, amelyek korábban elsikkadhattak a rosszabb hangminőségek miatt, a régebben felfedezett ínyencségek pedig csupán jótékony patinát kaptak a négy és fél évtized után, por és rozsda helyett…

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr438111792

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szocio (60) szoció (3) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) zene (7) Zene (68) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása