Az agy a legbonyolultabb szervünk és egyben a legismeretlenebb. Minden impulzus, amely izmainkat mozgatja, a belsejében születik. Az aggyal kapcsolatos sok titokzatosság nyitotta meg az utat a mítoszok és legendák százai előtt. A legmeggyökeresedettebb ezek között az, hogy agyi kapacitásunknak csak l0-% -át használjuk fel.
Williams James amerikai pszichológus volt egyike az első kutatóknak, akik azt állították, hogy az ember intellektuális potenciáljának csak egy kis részét használja. Kijelentésével kapcsolatban azonban számított arra, hogy amellett, hogy mind az irodalom, mind az audiovizuális világ elfogadja ezt a koncepciót, majd félre is magyarázzák, illetve a végletekig fejlesztik. A valóság azonban egészen más. A tudomány úgy vélte ugyan, hogy az agykéreg nagy része “ csendben marad”, de mára megértette, hogy minden agyi zóna kulcsszerepet játszik a mozgás, az érzelem, az érzékelés funkcióiban.
Jordi Pascual spanyol neurológus sem ért egyet azzal, hogy agyi kapacitásunknak csupán 10 %-át használjuk. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy azt a tudomány még mindig nem tudja felmérni, hogy mekkora az a százalék, amelyet használunk.” Van úgy, hogy egy műtétben eltávolítják a homloklebeny egy részét, de a jobboldali félteke által vezérelt nyelvi funkciók mégsem sérülnek. Ez azért lehetséges, mert a homloklebeny irányítja a gondolkodással és más pszichológiai aspektusokkal kapcsolatos területeket.”.
Szerinte, amikor az agy jelentős sérüléseket szenved, ezek ugyan nem hagynak súlyos nyomokat, de pszichikailag biztosan lesznek negatív változások. Ellentétben azzal, amit a múlt század végén még hitt a tudomány, nem létezik az agynak olyan zónája, amelyen a sérülésnek nem marad semmiféle nyoma. Vannak azonban más mutatói is annak, hogy a 10 %-os kihasználtsági elmélet nem állja meg a helyét. Az emberi agy 15 wattos potenciállal működik. Egy felnőtt agy egy nap alatt 250-300 kilókalóriát fogyaszt, ami egy 1.300 - 1.400 grammos felnőtt agy esetében kb. 15 wattos potenciált igényel. Testünk oxigén és kalória-szükségletének 20 %-a az agyból származik, ez átlag a testtömeg 2%-át feltételezi. Evolúciós szempontból vizsgálva a dolgot, lehetetlen, hogy az agy arra vesztegetne energiát, hogy aktívan tartsa tömegének 90 %-át, anélkül, hogy használná is azt.
Marad még annak megértése, hogy miért vannak olyan emberek, akik elvesztegetik ezt a potenciált, illetve kétes funkciókra használják.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.