A cardiffi egyetem kutatói az Északi-sarkon találtak egy 400 millió éves fosszilis erdőt, amely szerintük felelős volt egy globális szintű klímaváltozásért. A hír a Geology folyóiratban jelent meg.
A maradványok a jelenlegi Svalbard-szigeteken vannak, amelyek annak idején még az Egyenlítő környékén voltak. Az erdő a Devon korból származik, amikor hirtelen, világszintű klímaváltozás következett be. Ebben az időszakban a széndioxid szintje tizenötszörösen kisebb lett és a szakértők nagy része úgy véli, hogy az ok a fák gyors terjedése, hatalmas erdők kialakulása volt. Ezek, ugyanis kivonták a levegőből a C02-t, fotószintézisük kiteljesítése céljából. A Svalbard szigeteken talált fosszilis fatörzsek ennek “a zöld forradalomnak” a maradványai. A fosszilis fák a korpafüvek családjához tartoztak, amelyekre az a jellemző, hogy 30 méter magasra is megnőnek. Nagyon elterjedtek voltak az Egyenlítői zónákban, ahol ezek a szigetek voltak, mielőtt a földmozgások feltolták őket Északra.
Jelenleg a Svalbard-szigetek az emberlakta legészakibb szigetek közé tartoznak és itt van elhelyezve a magok globális bankja a föld alatt, hogy védve legyen minden típusú katasztrófától. Megtalálható benne a világnak csaknem minden növényi magja.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.