GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Szűrtreáll 4.

Az egyik reggel Életem órája 2002. január 1-et mutatott, 17.45-öt.  Akkor már egymáséi voltunk, de még nem osztottuk meg a mindennapokban ágyunkat, asztalunkat, sőt, nászunk titok volt ország-világ előtt. Aznap én fiaimmal Sousse-ban, a bazárban vízipipáztam, a srácok már napokkal korábban átestek a tűzkeresztségen, így már rendes adagot kaptak) és valódi tunéziai tevebőr kabátra alkudtunk. Életem pedig ez idő alatt otthon ódába oltotta hamarosan feloldódó magányát.

Máhátmá Gandhi nem gyalogol, hanem alacsony padlójú ökobuszon utazik és zöld kockás övtáskát visel.

Majmunka túlsminkeli és túlszőkíti magát, fajdkakas-levese elhűlt, ezért megelégszik egy túlfokhagymázott lángossal az óbudai piacon.

Agylecsendesülésem első stádiuma egy retinán inneni foszforeszkáló pont. R.E.M.-állapotomban sem veszítem el hitvallásom. Arany glóriás napfogyatkozásból tör ki napi megvilágosodásom. Rezgéscsillapító kavics leszek befelé gyorsuló koncentrikus körök gyújtópontjában.

Először régi Illés- és Tolcsvay-dalokat pengetett és énekelt magas, jellegtelen hangján, amelyet jól felerősített a hosszú, alacsony aluljáró. Kicsit Ihász Gáborra emlékeztetett, nyugodjon békében szegény, soha nem kedveltem. Voltam egyszer egy nagy fesztiválon, még 1978-ban, ahol a Piramisra váró közönség szinte ledobálta őt a színpadról. Igaz, ezen a bulin Máté Péter sem kellett nekik…Aztán következtek olyan dalok, amelyek erősen emlékeztettek a régi Illés- és Tolcsvay-dalokra, de saját, ügyetlen szövegeivel próbálta őket színesíteni. Néha bedobott valaki neki néhány forintot a gitártokba, de alig-alig álltak meg hallgatni. Egy napon azonban megtört a jég, mert egy újabb Illés-Tolcsvay ihletésű dal refrénje ezt volt: „Jézus, te vagy a király!”. Immár nemcsak megálló hallgatója lett, hanem egyikük még a refrénbe éneklésébe is beszállt. Azt nem láttam, hogy osztoztak-e a megnőtt bevételen.

Misére hívnak, díszes főpapok köröznek a templomban, miközben mindenki letérdel. Engem is felszólítanak, hogy térdeljek le, de azt sem tudom, hogyan kell imádkozni. Valami keresztény szöveget mormolnak, de nem ismerős. Mellettem térdel egy kisfiú, elhatározom, hogy őt fogom figyelni. Szájáról leolvasom az imát, de amikor a kezébe vesz három égő gyertyát és azokat különböző módon forgatni kezdi, és okkult szimbólumokat hoz létre, feladom. Nemcsak ügyes kezét nem tudom követni, hanem a rejtélyes jeleket sem vagyok képes megfejteni…

A wellness-központ férfiöltözőjének ásatag centrifugája nyugat-afrikai ritmusokra ragadtatja magát fürdőnadrágom facsarása ürügyén. Ennél csak egykori munkahelyem liftje tudott jobbat: nyitóhangjában Bartók Allegro Barbaróját véltem felfedezni, az Emersonos változatban.

Életemmel ritkán táncolunk úgy, hogy előre elterveztük volna, többnyire spontán jött ránk, és a legtöbbször Ő kezdeményezte, bár már képes volt azt is elhitetni velem, hogy tudok táncolni. Egykor a gimnáziumi nyitótáncból kikoptam, a tánctanár Lajosnak szólított, mondván, minden botlábút Lajosnak hív, majd Nepomuki Szent Jánosnak nevezett, pici, dundi partneremet pedig egy rúd Pick-szaláminak, akit a hónom alatt tartok. Tény, ő sem volt egy Ginger Rogers, de azért ez erős túlzás volt. Néhány éve Életem már azt is elérte, hogy nagy nyilvánosság előtt, a Duna-parton a francia utcabál keretében Jacques Brel-dalokra keringőzzünk, ráadásul éppen az Amsterdamra, amin mindig majdnem elsírom magam. Egyik este ezen is túltett. Egy léha, bár néhol komoly Walter Matthau-filmet néztünk, amelynek leggyengédebb jelenetében felhangzott a Beatles Somethingje. Édesem azonnal felpattant a kanapéról, és kánikula ide, neglizsé oda, egy bújós-tapadósba invitált. Pedig ezt a dalt közös életünkben csak egyszer hallgattuk eddig: amikor George Harrison meghalt, a Concert For Bangla Desh-sel emlékeztünk rá. Ideje lenne az Abbey Roadot is végighallgatnunk. Azt még Rómában kaptam meg, 1969 karácsonyán, együtt a White Albummal. Anyám a csomagolásra még egy Beatles-fejet is rajzolt, gombafrizurával. Hogy melyikük volt, nem tudom, de nem is volt lényeges. Lehet, hogy egy mélylélekbúvár megmagyarázná, hogy azóta szeretem a fényes, savanykás, lédús zöld almát, amióta megláttam az Apple címkéjét. Akkoriban járta az az ostoba hír, hogy Paul meghalt és a Beatles-ben csak egy hasonmása szerepel. Körülbelül 10 percig hittem el, pedig akkor még nem élt bennem olyan erős kritikai szellem a bulvársajtóval szemben, mint manapság. Igen, én is átmentem az Abbey Road zebráján, 1990-ben. De egyedül, mert nem volt éppen kivel megosztanom. Amikor hajdanában zenésznek készültem, megvettem kettőt a lemezről nálunk kiadott négy kottafüzetből. Az egyiknek hátlapján Lennon volt, John Ono Lennon képaláírással. Ezekből sem tanultam meg kottát olvasni.

Egy elhagyott futballpályán állok és keresem a kijáratot a szerencsétlen EB-döntő verítékes éjszakáján. Kijárat sehol. Meglátok egy felszállni készülő varjút és pányvát vetek rá. A varjú azonnal felszáll és magával ragad engem, én pedig boldogan elengedem a Földet és felszabadultan integetek az odalent maradottaknak.

Minden vizsgázóm után a közeli metróállomáson veszek egy hagymás bagettnek nevezett pékárut. Előtte végignézem az egész kínálatot, végül azonban mindig ennél kötök ki, mert vagy drágállom a többit, vagy pedig hússal vannak töltve. Pedig a hagymás bagett egyre rosszabb és egyre szárazabb, a hagymaíz is csak nyomokban maradt meg benne, de a rituálét nem hagyom veszni.

Egyetlen szentet ismerek, Szent Ritát, a lehetetlen kívánságok védőszentjét. Mindennap vele fekszem, vele ébredek. Ő is velem.

Egy szállítmányozási cégnél dolgozom, és magának az amerikai elnöknek kell egy fuvart teljesíteni. Az utolsó pillanatban azonban jön a hír, hogy az elnök váratlanul meghalt, és most össze kell ülnie a világ konklávéjának, elvégre a világ urát kell megválasztani, és ezt nem lehet az egyszerű népre bízni.

Azt már sejtjük Szindbád óta, hogy miért pucolják a nők dühödten a sárgarépát. Azt azonban a mai napig nem tudom, hogy a nők miért teszik mosogatáskór a késeket és villákat hegyükkel felfelé az evőeszköz-szárogatóba.

Egy pár egy nagy tömegrendezvény során elszalasztja az utolsó alkalmat, hogy kibéküljenek. Már mindent elrendeztek különélésükhöz, csupán abban nem tudtak megegyezni, hogy melyikük eteti kerti halastavuk barátságos élőlényét, amely naponta nő és növeszt újabb fejeket.

Szauna, csupa férfi, halk beszédek. A leghalkabb közülük két kopasz fiatalember, akiknek szinte teljes felsőtestüket egységes sötétség borítja, nem látszik a félhomályban, hogy tetoválások. Később találkozom velük a szauna előtt, jégkásával dörgölik magukat, én is beállok közéjük. Akkor látom meg a tetoválások bőrbe vésett szőnyegét rajtuk. Rajzok, írások, garmadával. Az egyikükön gót betűkkel: ABSTINENCE. A másikon ugyancsak gót betűkkel: A VÉR KÖTELEZ! Az utóbbi valami koncertet mesél jégdörgölés közben. Nem vesznek rólam tudomást, pedig sem az absztinensek, sem a vérszerződők nem az eseteim.

Anna gyermek színjátszó csoportot alakított Ravensbrückben, a „nők poklában”. Ő maga piros-kék bohócruhába bújt, hogy el ne árulják őt vörös szeplői és macskazöld szeme. A kicsiket mind talpig zöldbe öltöztette, hogy elvegyülhessenek riadó idején a fegyőrök között. Az egyik riadónál már úgy tűnt, hogy el tudnak menekülni, amikor váratlanul eléjük ugrott két fegyvernő, akik nikkelbolhának öltöztek. Nem zártak azonban elég szorosra, így Anna és az összes gyerek kifuthatott a végleges szabadságba. Anna soha nem járt Ravensbrückben, túl későn született hozzá, vörös szeplői sem voltak, csak a génjei fogták fel ezt az üzenetet, én pedig megálmodtam helyette.

A lekvárfőzés egy párkapcsolatban fontos intim cselekedet. A kavargatás közbeni „véletlen” egymás érésektől a lekvár aranyló-vöröslő-csillogó színeiben való gyönyörködésen át a végén a lábosok ujjaink általi kitörölgetéséig, és az édes ujjak leszopogatásáig. Azt nem tudjuk eldönteni, hogy melyik lekvár a legerotikusabb: a rebarbara, az eper, a barack, vagy a szilva. De a meggybefőzés és lecsó-eltevés sem fadaraboknak való….

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr338111508

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) Élet (2) élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) Művészet (1) művészet (3) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) purim (1) Purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) történelem (72) Történelem (5) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása