GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Pénzfeldobós estéim
Hírháttereim 12.

static_playbill_com.jpg

Voltak olyan esetek pályafutásom során, amikor egy-egy találkozás, vagy interjú körülményei legalább annyira érdekesek voltak, mint maga a fő esemény. Néhány ilyen kalandom 1990. őszi két hetes londoni látogatásom idején történt.

Magánútnak indult: Apám szólt, hogy a londoni nagykövetségnek van egy vendéglakása, amit hamarosan felszámolnak, de most két hétig üres és ingyen lehet ott lakni. Mintegy negyed óra gyalog a Hyde Parktól. Ezt az ajánlatot nem lehetett nem elfogadni. Éppen nem volt munkahelyem, és egyéb okok miatt is szerettem volna egy kicsit kiszakadni az otthoni dolgokból. És pont London – gyerünk!

Ha London, akkor Zene. Beat, rock, blues, jazz, ami jött. Minden este elmentem valahová, előfordult, hogy feldobtam egy fémpénzt, ha éppen kétesélyes volt az aznapi program. Így jutottam el a dél-londoni Oval Pub-ba, egy mívesen hangulatos helyre, ahol az úri közönség gyönyörű üvegkorsókból itta a sört, és senkinek nem jutott eszébe, hogy dobálózzon vagy verekedjen velük. (Közben itthon a Pecsában már csak vacak papírpohárból lehetett inni…). Az Ovalban pedig nem más nyomta, mint Mick Abrahams, a Jethro Tull első szólógitárosa, Blodwyn Pigjének megújabb formációjával, amelyben a dobos sem volt akárki: Clive „Baby” Bunker, szintén a Tullból. Mick-re még csak-csak ráismertem plusz 30 kilója ellenére, de Clive-re csak azután, hogy bemutatták, hiszen az egykori „Baby” gyapjas hajából csak a kopasz koponya maradt. Együtt élveztem a remek hangulatú rock-blues bulit és utána minden gond nélkül besétáltam az öltözőjükbe egy kis beszélgetésre. Csak azt hagytam ki a számításból, hogy Abrahams egyfelől valami istentelen dél-angliai tájszólást beszél, másrészt pedig roppant vicces fickó, aki minden második mondatában elrejt valami szójátékot. Amikor az ötödik viccét végre megértettem, gratulált…három évvel később aztán ő jött el Magyarországra, addigra felkészültem belőle és immár különösebn nehézség nélkül fogtam a poénjait. Hallottam, hogy súlyos beteg volt, de örömmel értesültem róla, hogy a Zene nála is erősebbnek bizonyult mindenféle kórnál.

A háznak, ahol laktam, volt egy John nevű, nagydarab, lófogú, ám igen barátságos portása. Egy-két nap után összebarátkoztunk, és utána már mindig elmondtam neki, hogy hová készülök. Amikor megtudta, hogy Észak-London legkülsőbb kerületébe, Enfieldbe igyekszem késő esti Osibisa-koncertre, figyelmeztetett: „Vigyázzon, az rossz környék”. Megköszöntem intését, miközben arra gondoltam, hogy ha egyszer járna Kőbánya-Kispest körül Fradi-meccs után….Minden gond nélkül kiértem, a fergeteges buli este 10 után kezdődött – akkoriban az nálunk legfeljebb a Fekete Lyukban volt divat – volt olyan pillanat, amikor hatan doboltak egyszerre a színpadon és legalább kétszer annyian a nézőtéren. „We are going/Heaven knows where we are going/We will know we're there – Woyaya…”És a végén még be is jutottam az öltözőjükbe, ahol maga a legendás alapító, Teddy Osei adott nekem interjút. Valahogy így képzeltem el a nyugat-afrikai mesemondókat, a griot-kat…Hajnali fél háromkor értem haza, a metró természetesen közlekedett ebben a periódusban is. Amúgy a visszafelé úton én voltam a szerelvényben az egyetlen fehér ember, de ez senkit nem zavart…

Egy Camden Town-i pubba tévedtem be egy hétfői napon – talán az Old Monarch volt? – ahol blues jam-sessiont hirdettek. Az első órában a house band nyomta, majd szünet következett, és ezalatt a zenekarvezetőnél kellett feliratkozni mindazoknak, akik be akartak szállni a jammelésbe. Jött gitáros, szaxofonos, zongorista, mindenféle ügyes amatőr. Aztán jött egy lány. Formátlanul kövér testét egy ódivatú pongyola fedte, vörös haja is úgy állt, mintha éppen csak kimászott volna az ágyból. Majd elénekelte Janistől előbb a Piece of My Heartot, aztán a Ball and Chaint. Nagy tapsot kapott, kicsit sután meghajolt, majd elvegyült a közönség soraiban. Én pedig kitámolyogtam a pubból, mert aznap este mást már nem akartam hallani…

Előzőleg egy vasárnap délutánomat viszont egy belváros ír kocsmában töltöttem, ahol egész napos zene, tánc és természetesen töméntelen mennyiségű sör fogadta a mulatni vágyókat. Akkoriban szinte kizárólag zöld tollakat használtam a noteszaimba való firkáláshoz, és ez rögtön fel is tűnt a helyieknek, hiszen ez az ő színük. Elmagyaráztam nekik, hogy ez összefüggésben van Jim Morrisonnal, a Gyíkkirállyal, és tudvalevőleg a gyíkok – bizonyos fényviszonyok között – zöldek. Újdonsült ivócimboráimat ez a magyarázat sem hozta zavarba, rögtön rávágták, hogy elvégre Morrison is ír ősökkel rendelkezett, mi több, van egy másik Morrison, biztosan ismered Vant..naná, Van The Man, feleltem, meg Astral Weeks, Moondance és a többi. Nem is kellett több a befogadásomhoz. Hamarosan már együtt énekeltük egy jópofa szakállas gitáros-énekessel a Red-Headed Fellow című dalt, pedig akkor is legfeljebb nyáron lehetett a hajamnak némi bronzos árnyalata. Mi több, még az ír táncot sem úsztam meg, szerencsére akkor még a Michael Flatley-láz előtti időket éltük.

Azért nemcsak a klubokat és a pubokat jártam abban a két hétben, hanem néhány színházba is eljutottam. A West Enden ugyan már akkor is túlburjánoztak a musicalek, amelyek néhány kivételtől eltekintve azóta sem tudták belopni magukat a szívembe, de azért akadtak más előadások. Például az amerikai Lanford Wilson Burn This című darabja, amelynek főszerepét John Malkovich játszotta. Az előadás már a nyitóképtől meg volt véve, mert amikor felment a függöny, a Mamas and Papas California Dreamin’-je szólalt meg. Malkovich-csal ez volt az első találkozásom, akkor még nem láttam a Veszedelmes viszonyokat, a Gyilkos mezőket, sőt Az ügynök halálát sem. Ritkán hatott rám úgy színészi játék színpadról, mint az ő a kokainista, folyamatos túlpörgésben lévő, de érzékeny lelkű fiatalember, Pale szerepében. Malkovich neve azóta is nyerő hívó szó számomra a moziban, a már említetteken kívül olyan filmek elválaszthatatlanok tőle számomra, mint az Egerek és emberek, a Rémkirály, a Célkeresztben vagy az Elcserélt életek. Ellenben monodrámáinak budapesti bemutatóiról eddig mindkétszer sikerült lekésnem…

A régi legendák közül egyik kedvencem az Arthur-mondakör, számtalan feldolgozása volt élmény számomra, mint Rick Wakeman lemeze, vagy John Boorman Excaliburja. (Viszont még egyszer sem bírtam végignézni a Gyalog-galoppot…). Londoni napjaim idején a Lyric Hammersmith színház tűzte műsorára Sir Thomas Malory 15. századi regényét, amelynek második felvonását egy közeli templomban játszották el. A darab végén pedig, amikor Arthur király holttestét Avalon szigetére viszi a hajó, szép lassan kezdték elárasztani a nézőteret. Csak éppen a Tó Hölgye nem nyúlt ki a vízból a Kardért…

Az alig néhány tucatnyi férőhelyes café-theatre-ok már sok szép estével gazdagítottak, így volt ez Londonban is. A legemlékezetesebb egy Kafka-darab volt a Canal Caféban, amely az író őrlődését mutatta be zsarnok apja és szerelme között levelei, naplói nyomán. Különös, hogy Kafkával mindig nyugat-európai színházakban találkoztam: még a 80-as évek közepén a párizsi Városháza színpadán láttam a Győri Balett sokkoló előadását A perből, alig fél évvel London előtt pedig Brüsszelben volt szerencsém egy nem kevésbé félelmetes táncszínházat látni az Átváltozásból. Az előadás után szóba elegyedtem a darab rendezőjével, egy elegáns, de rendkívül izgalmas kisugárzású francia hölggyel, de megérzéseim ezúttal tévedtek…egy másik kis pub padlására pedig a The Adolf Hitler Show című előadást hirdették. A pub alsó részén üldögéltem többedmagammal, amikor egyszer csak megjelent egy zömök, kefebajuszos férfi, mindenkihez odament és közölte, hogy fáradjunk fel a felső szintre, ő fogja Adolf Hitler alakítani. Máig nem tudom azt a szeánszot hová tenni: bár tele volt mindenféle szintű humorral, parodisztikus elemekkel, nehéz volt eldönteni, hogy a színésznek mi a célja: megsemmisíteni a történelem egyik legszörnyűbb figuráját, elrettenteni a múlttól vagy fenyegetni vele. Mindenesetre nagy sikert aratott, egy kicsit beszélgettem vele utána, és miután megtudta, hogy magyar vagyok, feldobta az ötletet, hogy legyek én a kelet-európai menedzsere, hátha arrafelé is vevők az ő show-jára. A biznisz megmaradt ötlet-szinten…

Mint az elején említettem, magánútnak indult ez a két hét London. Aztán hazaértem, és elkezdtem megírni élményeimet az éppen csak elindult Kurírnak. Közben elhelyezkedtem életem legrosszabb munkahelyén, mialatt folyamatosan írtam és bombáztam Szűcs Gábor főszerkesztőnket. Végül 1991. februárjában, London után fél évvel a Lap teljes jogú munkatársa lettem – annak hatalmi szóval való megszüntetéséig…

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr9212559569

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) Kultúrtörténet (1) kultúrtörténet (48) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szűrreális (1) szürreális (11) szürrealizmus (1) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) SZűrtreáll (2) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) tudomány (12) Tudomány (1) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása