GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Búskomor, fekete csókok – The Cure: Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me (1987)

cure.jpg

„A 80-as évek Borsőrmestere” - ennél nagyobb sületlenséget ki sem találhatott volna a 80-as évek amúgy is sokszorosan leszerepelt brit szaksajtója, amikor a The Cure legújabb albumát jellemezte. Sem történelmileg, sem zeneileg, sem hangulatát tekintve nem volt köze a Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me-nek a Beatles pontosan 20 évvel korábbi remekművéhez, hacsak azzal nem, hogy ez is mestermunka, és megkerülhetetlen mindenki számára, aki bármilyen kötődést érez a rock „dark” irányzatához.

A The Cure ekkor már fogalom volt, nem csupán a punkon túlnőtt, zeneileg egyre gazdagodó, de mélységesen búskomor lemezei (különösen a Seventeen Seconds, a Pornography és a Head On The Door sikerült remekül), hanem Robert Smith énekes-gitáros-szerző alakja révén is. Smith halálsápadtra festett arcával, égővörös ajkaival, fekete, tarajos sül-szerű hajával, lázban égő, fekete karikás szemeivel lett a „kriptaszökevények” (groufties), a The Cure-rajongók példaképe, akik külsejükben is utánozták bálványukat. A Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me-vel az addig főleg alternatív körökben elismert zenekar viszont már a „nagy körforgásban” is tiszteletet parancsolt, annak ellenére, hogy továbbra is egy kis cégnél, a Fictionnál dolgoztak.

Az együttes akkor már három éve dolgozott legerősebb felállásában: Smith mellett Lol Tolhurst billentyűzött, Porl Thompson gitározott, Simon Gallup basszusozott és Boris Williams dobolt. A Head On The Doort, amelyen először összejöttek, sokan tekintik a Kiss Me...vázlatának, kétségkívül annak eklektizmusa megelőlegezte a következő, már-már sokkoló dupla albumot. A hallgatót már a borító felkészíti a legrosszabbra: egy hatalmasra kinagyított szem látható rajta, egyik oldalon csak a szempillák, a másik oldalon már a szemgolyó is, körülötte piros-sárga színek, mintha folyékony , forró magmából emelkedne ki, emlékeztetve a 2001 Űrodüsszeia „fényfolyosójának” egyik híres képére is. Aztán jön a zene totális letámadása: az együttes olyan felajzott állapotban volt, hogy a 18 dalt alig egy hét alatt felvették végleges formában.

  „Csókolj, csókolj, csókolj/nyelved mint a méreg/oly duzzadt, hogy betölti számat/szeress szeress szeress/szegezz a földre/hasítsd ki zsigereim.” Ezek az album első énekelt sorai: nincs béke-szerelem, víz és szappan-szerelem, virág-szerelem, szűz-szerelem, csupán gyilok-szerelem, kínzás-szerelem, máglya-szerelem, lázálom-szerelem. Féktelen, önpusztító energia, lázadásra képtelen kétségbeesés, amolyan végpusztulás előtti utolsó nagy orgia. A bevezető, The Kiss a spontaneitásé: Smith egyetlen lendülettel játszotta le a dal durva gitárszólóját egymaga a stúdióban, és később, amikor a többiek beszálltak, még négyszer rájátszotta – ezért van olyan érzésünk, hogy agyon akar nyomni a dal. És hozzá Robert „sírógörcsös” hangja! A Catch szelídebb, míg a Torture ismét maga a gonoszság: „Hátadra kötözve lógok, mint egy denevér/vigasztalan...” De nem hagynak eluralkodni egyetlen zenei világot sem: az If Tonight We Could Sleep szitárosan csengő gitár, a fuvola és az ütők mellett a pszichedelikus kort idézi fel, ugyanolyan végtelennek tűnő „bevezető” szólóval: „Angyal jár felénk/szemei csillag-égnek/és mélyen eltemet/bársony karjaiba..”

A második oldal a Why Can't Be You funky-beütéseivel kezdődik, a How Beautiful You Are hegedű vontatta „szenvelgésével” folytatódik, hogy kellőképpen felkészüljünk a The Snake Pitre, az egyik legrémisztőbb felvételre: indiai ritmusok, erőtől csaknem szétrobbanó, de alaposan lefojtott akkordbontások, többszörösen visszhangosított-torzított gitárokkal, hozzá sírból jövő ének, amelynek megszólalását megint alig bírjuk kivárni. Elalvás előtt ellenjavallott! Alig-alig tud oldani valamit rajta a másfél perces Hey You....

És még hátravan a második korong, és a „java”: ma sem múlik el The Cure-koncert a Just Like Heaven nélkül, amelyben Smith gitárjai mindent körülölelnek. A dalhoz nevezetes klip is készült: a zenekar egy hegyen játszik, (odamontírozva), mögöttük kéken futó felhők, arcuk „LSD-sen” megnyúlik. A háttérből előbukkan egy égszínkék menyasszony, fehér inges vőlegénnyel, miközben Robert egy meredély felett énekel, mielőtt elindul egy kőlavina.„Úgy érzek, mint egy állat ma éjjel/belsőmből üvöltök ma éjjel/megvadulok ma éjjel” - szól a bluest és a szintetizátoros zenét házasító All I Want. A Hot!Hot!Hot! funky-paródia, Simon pattogó trombitaszólójával, míg a One More Time talán az egyetlen dal, amely a tiszta szerelem hangján szólal meg. A Like Cockatoos ipari zörejekkel, fadobokkal tarkított, monoton énekhangon beszéli el egy lány megalázó elhagyását, akitől a fiú vonósok hangjaival búcsúzik.

Rimbaud és Baudelaire támad fel zombie-létre a negyedik oldal elején az Icy Sugarban: „Édes vagy álom/laza állú/zöld szemű/dörzsöld orromat jeges cukorral/simán ahogy/ ez a hideg és halálos/penge csókolja a gyümölcsöt/lágyan szelíden lélegezve/bőröd alatt/kiürítelek/olyan üres leszel mint egy fiú...” Porl szaxofon-variációkat játszik ebben az ideges, teljesen elvarratlan dalban, és ugyanígy „hiányzik valami” a The Perfect Girlből. Majd egy pasztellszínű muzsika következik, az A Thousand Hours, szimfonikus szintetizátorral, akusztikus gitárral, zongorával – jé, ilyent is tudnak! „Meddig kell még üvöltenem a szélben?/Meddig kiálthatok még így?/Naponta ezer elpazarolt óra/hogy érezzem szívemet egy másodpercre”. De rögtön utána a brutális kontraszt: a Shiver and Shake igazi punk-dal, amely után már csak a kóda jöhet, a Fight szaggatott jajgatása. „Amikor beléd hasít a fájdalom/ha megjön a rémálom/becsaphatod az eget/ne add fel, ne add fel”. Az utolsó sikolyokat három nagyzenekari tus zárja le.

„Smith táncolható ritmusokká alakítja a sötét gótikát, a fekete macskákat, a borongós temetőket, a druidák emberáldozatait és a lilára festett szájakat. A melódiák lendülettel, kis kiáltásokkal, költői magánnyal telítve hozzásegítenek a kollektív extázishoz. A lélek idézetei, légköri alkonyatok, nagyvárosi vudu, posztindusztriális macumba, fenyegetések és kárhozat – ez a The Cure zenéje” - írta egy korabeli kritika. Egy másik műítész a frontembert „az újhullám Zarathustrájának” nevezte, aki „sátáni módon újra feltalálta az aranykor gitárját Csernobil átlátszó felhőiben.”

Az együttes nem pusztult bele a „halálos csókba”, bár egy időben átjáróház volt a The Cure, az idén ismét számot adhatnak nálunk is töretlen „egészségükről” - hátuk mögött olyan újabb nagyszerű lemezekkel, mint a Wish, a Wild Mood Swings vagy a Bloodflowers. Pedig hol van már az idő, amikor csapatostól jártak a grouftie-k, amikor angyalarcú lányok tették magukat rémisztővé a budapesti Fekete Lyuk egy-egy „dark” estje kedvéért.  Pedig Smith már 30 évvel ezelőtt is betegesen rettegett attól, hogy egyszer megöregszik...

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr3511756385

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ludwigvan 2016.10.12. 08:54:12

Érdekes írás. Szerintem a borítón egy száj van, a belső borítón van szem. És az icing sugar porcukrot jelent (szerintem ebben a szövegkörnyezetben kokaint vagy valami egyéb orron át felszippantható cuccot).

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) emlékek (22) Emlékek (1) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) fotó (12) Fotó (11) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) Gasztronómia (1) gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) híresség (2) Híresség (1) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) leonard Cohen (2) Leonard Cohen (34) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) pillanatok (15) Pillanatok (5) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) Purim (1) purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szocio (60) szoció (3) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) SZűrtreáll (2) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) zene (7) Zene (68) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása